Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szwajcarskie Leopardy 1A5 nie dla Ukrainy

Strategia i polityka, Konflikty zbrojne, 29 czerwca 2023

Rada Związkowa Szwajcarii odrzuciła wniosek przedsiębiorstwa Ruag o zgodę na sprzedaż z jego zasobów 96 czołgów podstawowych Leopard 1A5 na Ukrainę. Szwajcarzy uzasadnili to jako działanie sprzeczne z obowiązującym w ich kraju prawem.

Czołgi Leopard 1A5 są przechowywane przez szwajcarskie przedsiębiorstwo na terenie Włoch / Zdjęcie: Twitter

Ruag wnioskowało do SECO (Sekretariatu Stanu ds. gospodarczych) w celu sprzedaży używanych czołgów, które nie są obecnie gotowe do eksploatacji i znajdują się w magazynach przedsiębiorstwa. Wozy magazynowane są we Włoszech, które były ich użytkownikiem do 2008. Celem szwajcarskiego przedsiębiorstwa był ich reeksport na Ukrainę, poprzedzony remontem w Niemczech. Wcześniej informowano, że czołgi chciały odkupić Niemcy i Holandia.

Odrzucenie wniosku Rada Związkowa tłumaczy priorytetowym traktowaniem wielowiekowej neutralności Szwajcarii, a także jej wiarygodności jako państwa konstytucyjnego. Tym samym sprzedaż czołgu do państwa toczącego wojnę byłaby sprzeczna z Ustawą o Materiałach Wojennych, wpływając na politykę neutralności.

Mimo przestrzegania swojej polityki neutralności Szwajcaria dołączyła już do Zachodnich sankcji nakładanych na Rosję po agresji na Ukrainę. Wciąż jednak nie udziela Ukrainie wsparcia militarnego, czego przykładem jest nie tylko blokada sprzedaży czołgów Leopard 1 i Leopard 2, ale też amunicji kal. 35 mm do zestawów przeciwlotniczych Gepard (Holandia chce kupić 96 Leopardów 1 dla Ukrainy, 2023-06-05, Niemcy zainteresowani Leopardami ze Szwajcarii, 2023-03-05).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.