Rada Związkowa Szwajcarii odrzuciła wniosek przedsiębiorstwa Ruag o zgodę na sprzedaż z jego zasobów 96 czołgów podstawowych Leopard 1A5 na Ukrainę. Szwajcarzy uzasadnili to jako działanie sprzeczne z obowiązującym w ich kraju prawem.
Ruag wnioskowało do SECO (Sekretariatu Stanu ds. gospodarczych) w celu sprzedaży używanych czołgów, które nie są obecnie gotowe do eksploatacji i znajdują się w magazynach przedsiębiorstwa. Wozy magazynowane są we Włoszech, które były ich użytkownikiem do 2008. Celem szwajcarskiego przedsiębiorstwa był ich reeksport na Ukrainę, poprzedzony remontem w Niemczech. Wcześniej informowano, że czołgi chciały odkupić Niemcy i Holandia.
Odrzucenie wniosku Rada Związkowa tłumaczy priorytetowym traktowaniem wielowiekowej neutralności Szwajcarii, a także jej wiarygodności jako państwa konstytucyjnego. Tym samym sprzedaż czołgu do państwa toczącego wojnę byłaby sprzeczna z Ustawą o Materiałach Wojennych, wpływając na politykę neutralności.
Mimo przestrzegania swojej polityki neutralności Szwajcaria dołączyła już do Zachodnich sankcji nakładanych na Rosję po agresji na Ukrainę. Wciąż jednak nie udziela Ukrainie wsparcia militarnego, czego przykładem jest nie tylko blokada sprzedaży czołgów Leopard 1 i Leopard 2, ale też amunicji kal. 35 mm do zestawów przeciwlotniczych Gepard (Holandia chce kupić 96 Leopardów 1 dla Ukrainy, 2023-06-05, Niemcy zainteresowani Leopardami ze Szwajcarii, 2023-03-05).