Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Budowa bazy NATO w Rumunii

Strategia i polityka, Infrastruktura, 19 marca 2024

Media donoszą, że w Rumunii rozpoczęła się budowa nowej bazy przeznaczonej dla wojsk sojuszniczych. Ma to być jedna z największych baz NATO w Europie, która powstanie w oparciu o istniejącą już Baza 57 Aeriană Mihail Kogălniceanu (57. Bazę Lotniczą Mihail Kogălniceanu) w rejonie Konstancy. Powinna ona mieścić 10 tys. sojuszniczych żołnierzy wraz z rodzinami. Dla porównania obecnie w tej bazie stacjonują 4 tys. amerykańskich żołnierzy.

Baza dla wojsk NATO zbudowana w oparciu o 57. Bazę Lotniczą Mihail Kogălniceanu ma mieć powierzchnię 23 km² / Zdjęcie: NATO

Wartość inwestycji to ok. 12,2 mld RON (10,6 mld PLN). Podzielona ma zostać na cztery etapy, których czas realizacji ma sięgać ok. 20 lat. Celem jej budowy jest zwiększenie sojuszniczej obecności na wschodniej flance NATO w obliczu zagrożenia dostrzeganego przez Sojusz ze strony Federacji Rosyjskiej.

Baza ma mieć powierzchnię 23 km², choć część źródeł wskazuje nawet na 28 km² i 30 km w obwodzie. Pod względem powierzchni ma być większa od amerykańskiej bazy w niemieckim Ramstein, choć liczba personelu wciąż będzie mniejsza.

Na jej terenie ma zostać zbudowany pas startowy wraz z infrastrukturą lotniskową, w tym centrum kierowania lotami, powierzchniami postojowymi, oświetleniem i systemami radionawigacji. Planuje się też budowę hangarów, dróg, magazynów (w tym dla sprzętu wojskowego, paliwa i innych materiałów), symulatorów i infrastruktury do obsługi statków powietrznych.

Żołnierze będą mogli znaleźć miejsce zamieszkania dzięki budowie w pełni wyposażonych nieruchomości i koszarów. Znajdzie się tam także zaplecze administracyjno-socjalne, by zapewnić odpowiednie warunki dla rodzin żołnierzy. Zbudowane mają zostać m.in. bloki mieszkalne, sklepy, szpital, szkoły, przedszkola.

Pierwszy etap inwestycji został wyceniony na 2,15 mld RON, z czego pierwsze zamówienie wyceniono na ponad 1,4 mld RON. Dotyczy ono przygotowania projektu, wsparcie w realizacji budowy ze strony projektanta, a także prace budowlane (Francuska brygada w Rumunii?, 2024-03-04, Rumuński HIMARS w brytyjskim A400M, 2022-11-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.