Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rumunia prosi o wsparcie Marina Militare

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 06 kwietnia 2022

Rumuński minister obrony Vasile Dîncu przedyskutował ze swoim włoskim odpowiednikiem Lorenzo Guerinim możliwość wysłania przez Marina Militare (marynarkę wojenną Włoch) niszczyciela min w celu pomocy przy zwalczaniu zagrożenia ze strony min morskich postawionych przez Rosję w czasie wojny z Ukrainą.

Włoska marynarka wojenna eksploatuje 2 niszczyciele min typu Lerici i 8 niszczycieli min typu Gaeta / Zdjęcie: Marina Militare

Niemal od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Morzu Czarnym spotykane są dryfujące miny morskie. Według informacji ukraińskiego MSZ są to miny zdobyte przez Rosjan w bazie morskiej w Sewastopolu w czasie aneksji Krymu w 2014. Używane teraz mają sprawiać wrażenie, że zostały postawione przez stronę ukraińską i w ten sposób podkopać jej pozycję międzynarodową.

26 marca niszczyciel min tureckiej marynarki wojennej zniszczył jedną minę w rejonie wejścia do Bosforu. Dwa dni później kolejna mina została wykryta i zniszczona w rejonie tureckiego miasta Igneada. Tego samego dnia minę zaobserwowaną przez rybaków 40 Mm od Capu Midia zniszczyła załoga rumuńskiego trałowca Vice-Amiral Constantin Bălescu (F-274).

Rumuńskie ministerstwo obrony podało w komunikacie, że Włosi przychylnie odnieśli się do prośby o wysłanie niszczyciela min. Włoska marynarka wojenna mogłaby wysłać na Morze Czarne jedną z eksploatowanych jednostek tej klasy.Wsłużbie Marina Militare są obecnie 2 niszczyciele min typu Lerici i 8 niszczycieli min typu Gaeta (Termoli w składzie SNMCMG2, 2018-09-19).

Na przeszkodzie może stanąć decyzja rządu tureckiego o zamknięciu cieśnin czarnomorskich dla wszystkich okrętów wojennych. Co prawda ogłaszając tę decyzję Turcja powołała się na artykuł 19. Konwencji z Montreux mówiący o zakazie przechodzenia przez cieśniny jedynie okrętów wojenny z państw zaangażowanych w wojnę, ale jednocześnie turecki minister spraw zagranicznych wezwał wszystkie państwa do nie wysyłania swoich okrętów wojennych na Morze Czarne (Cieśniny czarnomorskie zamknięte, 2022-03-08).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.