Wczoraj, 19 marca 2024, w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady ds. Wojskowej Służby Kobiet, w którym wziął Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Poinformował on, że liczba kobiet służących w Wojsku Polskim stale rośnie i obejmuje już ponad 17 tys. żołnierzy.
W Wojsku Polskim ma służyć zawodowo 17334 kobiety, co stanowi 13% liczebności naszej armii. Kobiety służą we wszystkich korpusach i wszystkich rodzajach sił zbrojnych. Dla porównania w 2005, po 2 latach od otwarcia wszystkich stanowisk w armii dla kobiet i po 6 latach od otwarcia dla nich szkół wojskowych, stanowiły one tylko 0,2% personelu sił zbrojnych. W 2016 było to już 5%, w 2021 udział kobiet wzrósł do 7,5% a w ub. r. przekroczył 10%.
Spotkanie Rady ds. Wojskowej Służby Kobiet z szefem MON nie było przypadkowe, ponieważ przypadło na jubileusz 25-lecia jej istnienia. Rada do Spraw Wojskowej Służby Kobiet jest organem opiniodawczo – doradczym Ministra Obrony Narodowej utworzonym na potrzeby działań w obszarze wojskowej służby kobiet. Rada została powołana w listopadzie 1999.
Powstanie Rady jest ściśle związane z wstąpieniem Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego, który nałożył na Wojsko Polskie pewne zobowiązania w obszarze Women, Peace and Security, które są realizowane zgodnie z założeniem: zwiększenie liczby kobiet w SZ RP; udostępnienie szerszego zakresu stanowisk obejmowanych przez kobiety, w tym decyzyjnych na różnych szczeblach dowodzenia; większe uczestnictwo kobiet w misjach zagranicznych w szczególności związanych z utrzymaniem pokoju i bezpieczeństwa w rejonach objętych konfliktami zbrojnymi (Pierwsza kobieca załoga AWACS, 2024-02-18).