Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wstępne testy operacyjne EPAWSS zakończone

Lotnictwo wojskowe, Walka elektroniczna, 08 kwietnia 2024

US Air Force zakończyły wstępne testy operacyjne i ocenę (IOT&E) Eagle Passive Active Warning Survivability System (EPAWSS).

W EPAWSS wyposażane są amerykańskie samoloty wielozadaniowe: nowo produkowane F-15EX i modyfikowane F-15E / Zdjęcie: US Air Force

EPAWSS umożliwia natychmiastowe reagowanie w pełnym spektrum walki elektronicznej – w tym ostrzeganie o opromieniowaniu radiolokacyjnym, zapewnia geolokalizację, świadomość sytuacyjną i samoobronę. Gwarantuje swobodę manewru i głębszą penetrację przestrzeni przeciwnika, chronionej przez nowoczesne zintegrowane systemy obrony powietrznej. Poprawia skuteczność i zdolności bojowe F-15E i F-15EX wobec zaawansowanych zagrożeń (Pierwszy lot F-15EX w docelowej konfiguracji, 2023-10-29).

BAE Systems wspierało Centrum USAF ds. testów operacyjnych (AFOTEC) w prowadzeniu testów EPAWSS, a obecnie rozpoczęło jego produkcję i wdrażanie, we współpracy z Boeingiem i USAF w celu doskonalenia zdolności systemu, w tym prowadzenia kognitywnej walki radioelektronicznej, jak zademonstrowano to podczas ćwiczenia Northern Edge 2023.

W ich trakcie sprawdzono zdolność EPAWSS do szybkiego reagowania na wcześniej niespotykane zagrożenia. Testy pozwoliły sprawdzić zdolność systemu do przetwarzania danych zebranych przez sensory, tworzenia wyjątkowych technik reakcji i optymalizowania na bieżąco kształtu emitowanych fal elektromagnetycznych (waveformów). Zastosowane podczas Northern Edge 2023 środki podgrywające stronę przeciwną wymagały od systemu wykonania zadań w gęstym, nieprzewidywalnym spektrum elektromagnetycznym charakterystycznym dla działań na szczeblu całego teatru wojny (Kognitywna WE na Northern Edge 2023, 2023-09-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.