Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Finansowanie A26

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 12 kwietnia 2010

Według szwedzkiej prasy, Sten Tolgfors minister obrony tego kraju, zapowiedział, że program budowy nowych okrętów podwodnych zostanie włączony do propozycji nowego budżetu.

Artystyczna wizja nowej jednostki. Do tej pory nie powstał jednak jeszcze jej projekt techniczny / Rysunek: Kockums

Sten Tolgfors ujawnił, że program wzmocnienia potencjału podwodnego marynarki wojennej zakłada zakup 2 nowych okrętów A26 oraz modernizację trzech, wykorzystywanych obecnie jednostek typu Gotland. Pierwsza transza środków na finansowanie tych przedsięwzięć powinna znaleźć się w projekcie przyszłorocznego budżetu. Jego założenia będą dyskutowane w bieżącym tygodniu, w łonie szwedzkiego rządu.

A26 (zobacz: Wymagania techniczne dla A26 zatwierdzone) mają po 2018 zastąpić dwa, starzejące się okręty typu Västergötland/Södermanland (A17): Södermanland i östergötland, które rozpoczęły służbę 20 lat temu.

Nowsze Gotlandy mają, w myśl założeń ministerstwa obrony, przejść głęboką modernizację, w oparciu o część podsystemów pokładowych, projektowanych dla A26. Powinno to pozwolić na znaczne wzmocnienie potencjału sił podwodnych Szwecji w trzeciej dekadzie XXI wieku.

Sten Tolgfors powiedział, że podstawowy rejon zainteresowania marynarki wojennej Szwecji, Morze Bałtyckie, pozostaje stabilne, a jedynie rejon St. Petersburga i Królewca należy do Rosji, jedynego kraju spoza struktur NATO i UE. Z drugiej jednak strony minister broni kosztownego programu, przypominając, że nie można określić, czy stan ten utrzyma się w przyszłości.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.