Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Jaguary i Griffony dla Luksemburga

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 13 maja 2024

Luksemburska minister obrony Yuriko Backes podczas konferencji prasowej w dniu 8 maja przedstawiła projekt ustawy, zakładający alokację 2,6 mld EUR na zakup pojazdów francuskiej proweniencji w latach 2025-2033 roku i ich eksploatację do 2055. To niewielkie państwo zakupi 16 wielozadaniowych pojazdów opancerzonych Griffon VBMR, 38 kołowych wozów rozpoznawczych Jaguar EBRC i 5 lekkich wielozadaniowych pojazdów opancerzonych Serval VBMR-L.

Belgia zdecydowała wcześniej o zakupie 60 Jaguarów EBRC i 382 Griffony VBMR, co zwiększy interoperacyjność z francuskimi i luksemburskimi siłami zbrojnymi / Zdjęcie: X

Kontrakt na pojazdy opancerzone obejmować będzie pakiet logistyczny i szkoleniowy. Dostawy mają ruszyć w 2028. W zamówieniu mają znaleźć się też ciężarówki, cysterny i lawety do transportu pojazdów.

Utworzenie dwunarodowego batalionu i zakup zaawansowanych technicznie pojazdów pozwoli siłom zbrojnym Luksemburga na transformację, aby móc działać w bardziej wymagającym środowisku bezpieczeństwa. Projekt ten gwarantuje zatem, że Luksemburg będzie mógł w dalszym ciągu wnosić wkład we wspólne wysiłki na rzecz odstraszania i kolektywnej obrony – wyjaśniła Backes.

Pojazdy trafią do uzbrojenia dwunarodowego belgijsko-luksemburskiego batalionu rozpoznania bojowego, który powstanie do 2030, stanowiąc wkład Luksemburga w potencjał NATO i UE. Początkowo tamtejszy resort obrony stał na stanowisku, że do wojska trafi jedynie 80 opancerzonych pojazdów minoodpornych Eagle V w ramach programu CLRV (de commandement, de liaison et de reconnaissance). W luksemburskich wojskach lądowych przewidziano dla nich rolę wozów dowodzenia, łączności i rozpoznawczych. W dłuższej perspektywie okazało się to niewystarczające i postanowiono o zakupie pojazdów w ramach zacieśnionej współpracy z sąsiadem (Belgijsko-luksemburski batalion rozpoznawczy, 2023-06-20).

Belgowie w ramach realizacji francusko-belgijskiego porozumienia CaMo (Capacité Motorisée) – określającego zasady współpracy w zakresie dostaw i eksploatacji pojazdów dla Landcomponent (wojsk lądowych) – zamówili 60 Jaguarów EBRC i 382 Griffony VBMR. Dostawy mają być zrealizowane w latach 2025–2030 (Belgia zatwierdza CAESAR-y i MEPAC, 2023-12-13).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.