Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bron z IWI w Polsce

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 13 kwietnia 2010

Od kilku miesięcy prezentowane są w Polsce konstrukcje strzeleckie (pistolety maszynowe, karabinki i karabiny) wytwarzane przez Israeli Weapon Industries.

9-mm pistolet maszynowy X95 z lufą z integralnym tłumikiem dźwięku. Izraelska broń od początku 2010 testowana jest przez różne jednostki w kraju, w tym przedstawicieli Wydziału Zabezpieczenia Działań Karpackiego Oddziału Straży Granicznej

Na odbywających się od początku roku pokazach dla jednostek podległych Dowództwu Wojsk Specjalnych (DWS), jak również formacji MSWiA oraz innych służb mundurowych prezentowana jest pełna gama broni produkowanej przez Israeli Weapon Industries (IWI).

Żołnierze i funkcjonariusze mają szanse zapoznać się z 5,56-mm karabinkiem CTAR-21 (Commander TAR-21 z lufą długości 380 mm), systemem X95/Micro Tavor (5,56-mm karabinek automatyczny, 9-mm pistolet maszynowy z lufą zwykłą i z lufą z integralnym tłumikiem dźwięku), 9-mm pistoletem maszynowym Micro UZI, 5,56-mm karabinkiem maszynowym Negev Commando oraz 7,62-mm karabinem wyborowym Galil Sniper.

Część z prezentowanych w Polsce konstrukcji strzeleckich (od lewej) produkowanych przez IWI: karabinek maszynowy Negev Commando, karabin wyborowy Galil Sniper, karabinek CTAR-21, pistolet maszynowy Micro Uzi

Broń prezentowana jest z celownikami optycznymi i optoelektronicznymi wytwarzanymi przez Meprolight z Or Akiva. Obydwa przedsiębiorstwa wchodzą w skład Sami Katsav Holdings, będącego własnością jednego z najbogatszych mieszkańców Izraela.

W Polsce zaprezentowane zostały również celowniki optyczne i optoelektroniczne Meprolight, w tym najnowszy MOR (dopuszczony w styczniu 2010 do sprzedaży na rynkach międzynarodowych) - będący kolimatorem połączonym z laserowym wskaźnikiem celu pracującym w świetle widzialnym i podczerwieni.

Od 2006 karabinek Tavor (na zdjęciu odmiana CTAR-21 z kolimatorem Meprolight MEPRO 21) w układzie bez kolby właściwej zdobywa coraz silniejszą pozycję na świecie, trafił do uzbrojenia m.in. w Izraelu, Indiach, Tajlandii, Gruzji i Kolumbii / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Warto zauważyć, że jest to już trzecia próba wprowadzenia izraelskiej broni na rodzimy rynek. Pierwsza miała miejsce w połowie lat 1990., kiedy to ówczesny, państwowy koncern Israeli Military Industries (IMI) starał się silnie promować swoje wyroby na rynkach państw dawnego Układu Warszawskiego. W kraju pokazano karabinki maszynowe Negev z jednej z pierwszych serii produkcyjnych, zaś - aby zachęcić potencjalnego odbiorcę - na MSPO w 1994 miała miejsce światowa premiera subkarabinka Galil MAR. Ten ostatni, po ponad dekadzie, znacznie zmodyfikowany, powrócił na światowy rynek jako Galil ACE (patrz Galile dla Paragwaju), z tym, że będzie wytwarzany w Kolumbii.

W listopadzie 2009 armia izraelska podjęła decyzję, że do 2011 jej podstawowym uzbrojeniem indywidualnym będzie system MTAR/X95. Na zdjęciu 5,56-mm karabinek i 9-mm pistolet maszynowy z 330-mm lufami, bazujące na tej samej komorze zamkowej

Druga próba miała miejsce w na przełomie 2004/2005, kiedy to warszawski NAT Import-Eksport Leszek Cichocki starał się zainteresować WP najnowszą izraelską konstrukcją - karabinkiem w układzie bez kolby właściwej Tavor TAR-21. Do Polski trafiło kilka egzemplarzy broni, zostały przetestowane, ale okazało się, że była to wówczas jeszcze konstrukcja niedopracowana, trapiona chorobami wieku dziecięcego. Ponadto w tym samym czasie IMI był restrukturyzowany, następnie podzielono go na cztery dywizje, które później prywatyzowano i sprzedawano (w ten sposób oddział IMI produkujący broń strzelecką został kupiony w lutym 2005 przez Samiego Katsawa i przekształcony w IWI). Dopiero po 2005 ostatecznie dopracowano karabinki Tavor.

5,56-mm karabinek maszynowy Negev Commando. Coraz częściej podkreśla się potrzebę posiadania tego rodzaju konstrukcji strzeleckiej w WP, jako uzupełnienie broni wsparcia kalibru 7,62 mm PK/PKM i UKM-2000 / Zdjęcie: Jakub Link-Lenczowski

Obecnie po raz trzeci izraelski producent broni próbuje wejść na rodzimy rynek. Przedstawicielem IWI jest Strategy Arms Group (STAG) z siedzibą w Tarnowskich Górach, powstała w połowie 2009. Pod koniec poprzedniego roku konstrukcje z Izraela trafiły do kraju, zaś 19 stycznia 2010 miała miejsce pierwsza prezentacja kompletu broni i urządzeń optoelektronicznych dla DWS, następnie z uzbrojeniem zapoznawali się funkcjonariusze policji i innych służb mundurowych m.in. Straży Granicznej.

Samopowtarzalny karabin wyborowy kalibru 7,62 mm Galil Sniper z 12-nabojowym magazynkiem (obok leży 25-nabojowy). Broń z 584-mm lufą wyposażona jest w stabilny, boczny montaż celownika optycznego, kolbę z poduszką podpoliczkową oraz podporą tylną

Warto zauważyć, że produkty IWI - w szczególności karabinki rodziny TAR-21 oraz system X95/Micro Tavor - pojawiają się w chwili, gdy Wojsko Polskie ponownie przymierza się do wprowadzenia do uzbrojenia nowej broni (patrz MSBS-5,56 już strzela).

Przedstawiciele STAG nie ukrywają, że strona izraelska jest zainteresowana wejściem na rynek polski, a tym samym Unii Europejskiej. Co więcej, w przypadku uzyskania zamówienia, w wyniku którego będzie powstawało przynajmniej 1000 karabinków rocznie, IWI jest w stanie otworzyć w Polsce montownię, a nawet przenieść część produkcji przy większym kontrakcie, jak również zakład serwisowania broni.

Micro UZI to ostatni potomek rodziny pistoletów maszynowych UZI, ze względu na małe rozmiary (długość z kolbą złożoną jedynie 282 mm) przystosowany do skrytego noszenia, szczególnie popularny wśród członków ochrony osobistej

Zdjęcia: Grzegorz Franczyk


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.