Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Otwarcie fabryki Patrii na Łotwie

Przemysł zbrojeniowy, Infrastruktura, Wojska lądowe, 27 maja 2024

W Valmiera na Łotwie otwarty został nowy zakład produkcyjny fińskiej Patrii. Tam właśnie ma się odbywać pełen cykl produkcji kołowych transporterów opancerzonych Patria 6x6 w ramach programu CAVS W oficjalnej uroczystości wzięła udział premier Łotwy Evika Silina, minister obrony Finlandii Petteri Orpo, minister obrony Łotwy Andris Sprūds, przewodniczący rady miasta Valmiera Jānis Baiks i dyrektor generalny Patrii Esa Rautalinko.

Łotwa zamówiła ponad 200 transporterów Patria 6x6 w 2021. Ich dostawy potrwają do 2029 / Zdjęcie: Patria

Za zarządzanie zakładem i procesem produkcji odpowiadać będzie spółka joint venture Defence Partnership Latvia. Większościowe udziały w niej ma Patria (70%), a drugim udziałowcem (30%) jest łotewska Unitruck. Głównym odbiorcą transporterów Patria 6x6 montowanych w Valmiera mają być łotewskie siły zbrojne, lecz możliwy ma być udział także w dostawach na rzecz innych państw i udział w innych projektach.

Łotwa zamówiła ponad 200 transporterów Patria 6x6 w 2021. Pojazdy są produkowane z udziałem lokalnego przemysłu, czego przykładem jest uruchomienie produkcji kadłubów transporterów przez łotewską EMJ Metāls. Dostawy pojazdów zamówionych przez Rygę powinny zostać zrealizowane do 2029. Poza Łotwą wozy zamówiła też Finlandia i Szwecja, a do programu CAVS dołączyły również Niemcy. Do tej pory Patria uzyskała zamówienia na niespełna 700 transporterów (Niemcy w pracach B+R w CAVS, 2024-05-07, Produkcja kadłubów Patrii 6x6 na Łotwie, 2024-01-03).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.