Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Czechy zamówią Leopardy 2A8

Transakcje, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 08 czerwca 2024

Czechy planują zakup czołgów Leopard 2A8. Zamówienie ma zostać podpisane w najbliższych tygodniach. Jego wartość wyniesie kilkadziesiąt miliardów koron. Minister obrony Jana Černochova poinformowała, że kontrakt będzie częścią szerszych wysiłków mających na celu modernizację zdolności obronnych państwa poprzez wzmocnienie jego sił pancernych.

Zdjęcie: KMW

Leopard 2A8 to najnowsza wersja pojazdów z niemieckiej rodziny czołgów podstawowych. Powstał na bazie Leoparda 2A7. Jest wyposażony w ulepszony pancerz, ma zwiększoną siłę ognia i najnowszą wetronikę. Czyni go to jednym z najpotężniejszych czołgów na świecie.

Czołgi Leopard 2A8 zastąpią starzejącą się flotę obecnie znajdujących się w służbie czołgów T-72 z czasów sowieckich. W niedawnym oświadczeniu rzecznik rządu podkreślił strategiczne znaczenie zakupu. – Oczekujemy, że przejście na nowsze, bardziej zaawansowane czołgi przebiegnie bezproblemowo, z zaplanowanym harmonogramem dostaw i integracji ze strukturą operacyjną czeskiej armii – powiedział -.

Zakup przez Czechy Leopardów 2A8 ma przynieść szereg korzyści wykraczających poza zdolności wojskowe. Ma bowiem obejmować współpracę z czeskim przemysłem obronnym. Potencjalnie powinien stworzyć wiele miejsc pracy i stymulować postęp technologiczny (Więcej Leopardów 2A4 oferowanych Czechom, 2024-02-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.