Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

164 bwp M2A2 Bradley ODS-SA dla Grecji

Wojska lądowe, Transakcje, 09 lipca 2024

Greckie media podały, że Elinikos Stratos (greckie wojska lądowe) pozyskają 164 bwp M2A2 Bradley ODS-SA. Pierwsze 62 pojazdy, które zostaną przekazane w ramach bezpłatnej pomocy w ramach amerykańskiego programu Excess Defense Articles (EDA), zostały już poddane inspekcji wizualnej w dniach 3–5 czerwca 2024 r. w Camp Shelby w stanie Missisipi. Komisja złożona z greckich wojskowych, która przeprowadziła oględziny, odwiedziła także zakłady BAE Systems w Teksasie. Tam wybrali dodatkowe 102 pojazdy z magazynu.

M2A3 Bradley widziany niedaleko Faludży w Iraku w 2004 / Zdjęcie: Sgt. 1st Class Johancharles Van Boers – Wikimedia Commons

Celem armii greckiej jest wyposażenie czterech batalionów w M2A2, przy czym każdy batalion składa się z 41 pojazdów. W przeciwieństwie do US Army, która wyposaża swoje bataliony w 31 bwp M2 uzupełnionych przez M113A3, Elinikos Stratos zdecydowały się na większą siłę ognia. Wszystkie 164 Bradleye są używane i zostaną zmodernizowane, aby osiągnąć poziom mniej więcej równoważny M2A3 lub A4. Prace wykonywane będą w Stanach Zjednoczonych bądź Grecji. Bradleye zajmą miejsce przestarzałych transporterów opancerzonych M113 i BMP-1A1 Ost.

M2A2 Bradley to ulepszona wersja podstawowych wozów charakteryzująca się lepszą ochronę balistyczną, gdyż wyposażona została w dodatkowy pancerz stalowy i kompozytowy, dzięki czemu charakteryzuje się lepszą przeżywalności na polu walki. M2A2 ma również lepszy układ zawieszenia i mocniejszy silnik. Uzbrojona jest w działko M242 Bushmaster kal. 25 mm i wyrzutnię rakiet TOW, co zapewnia dużą siłę ognia zarówno przeciwko sile żywej, jak i pojazdom mocno opancerzonym.

M2A3 Bradley jest udoskonaleniem M2A2 pod względem lepszej świadomości sytuacyjnej. Strzelec i dowódca mają do dyspozycji niezależne przyrządy obserwacyjne. M2A3 wyposażono w system Force XXI Battle Command Brigade and Below (FBCB2), który pomaga w komunikacji i koordynacji działań z innymi jednostkami.

Elinikos Stratos używają obecnie różnych bwp, w tym BMP-1, pojazdu sowieckiej konstrukcji, który Grecja nabyła z zapasów Niemieckiej Republiki Demokratycznej Wschodnich w latach 1990. Kolejne greckie bwp to M113A1/A2 i Leonidas-2, opracowany w kraju przez greckie przedsiębiorstwo ELVO (ΕΛΒΟ, gr. Ελληνική Βιομηχανία Οχημάτων, Ellīnikí Viomīchanía Ochīmáton). Bazuje na austriackim transporterze opancerzonym Steyr 4K 7FA i został zmodyfikowany w celu spełnienia specyficznych potrzeb tamtejszych wojsk lądowych. W ostatnim czasie Ateny stały się użytkownikiem niemieckich wozów piechoty Marder 1A3 (Pancerne wzmocnienie Grecji, 2020-06-05, Niemcy proponują Grecji leasing Marderów, 2007-11-19).

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.