Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Polska zamówiła Apache

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 13 sierpnia 2024

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz dzisiaj, 13 sierpnia 2024, umowę z rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie dostawy śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache. Umowa ma wartość ok. 10 mld USD netto (39 mld PLN), z terminem dostaw w latach 2028-2032.

AH-64E pozwolą zbudować całkowicie nowe zdolności Lotnictwa Wojsk Lądowych zastępując przestarzałe Mi-24 / Zdjęcie: MON

Przedmiotem umowy jest 96 śmigłowców wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Pakiet logistyczny obejmuje sprzęt do wykonywania obsług śmigłowców, sprzęt lotniskowo-hangarowy i wsparcie techniczne. Z kolei pakiet szkoleniowy obejmuje szkolenia specjalistyczne i urządzenia treningowe dla pilotów i personelu technicznego. Wraz z wiropłatami dostarczone mają zostać także środki bojowe i części zamienne.

Resort obrony sprecyzował też gdzie trafią wiropłaty. Ich użytkownikiem będą pododdziały 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, gdzie zastąpią przestarzałe Mi-24D/W. Do czasu wdrożenia do służby AH-64E pozyskana zostanie zdolność pomostowa. Czasowo US Army przekaże Polsce 8 śmigłowców AH-64D, które będą służyć do szkolenia i płynnego wdrożenia docelowych maszyn. Umowy w tym celu mają zostać podpisane w najbliższym czasie. Już teraz pierwsi polscy piloci i inżynierowie ukończyli szkolenia na tych śmigłowcach w USA w ramach umowy szkoleniowej zawartej w ubiegłym roku. Proces szkolenia jest kontynuowany.

Kontrakt na śmigłowce poprzedziły umowy offsetowe. Umożliwią one obsługę wiropłatów w naszym kraju.

AH-64E pozwolą zbudować w Lotnictwie Wojsk Lądowych nowe zdolności. Wątpliwości budzi jednak ich liczba ze względu na wysokie koszty eksploatacji, jak też problemy kadrowe lotnictwa śmigłowcowego, wymagające wydajniejszego systemu szkolenia personelu. Konieczne są też istotne nakłady na infrastrukturę, by zapewnić wiropłatom dobre warunki bazowania, jak też pozyskanie odpowiednio dużego pakietu uzbrojenia.

Po zrealizowaniu umowy Polska stanie się największym po US Army użytkownikiem AH-64, wyprzedzając pod względem liczby maszyn zasobniejsze państwa, takie jak Wielka Brytania, Republika Korei czy Arabia Saudyjska (Offset za polskie Apache, 2024-08-05).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.