Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

MON o planowanych zakupach

Strategia i polityka, Transakcje, 08 marca 2024

Podczas posiedzenia Sejmu wiceminister obrony Paweł Bejda poinformował o planowanych w tym roku zakupach sprzętu dla Wojska Polskiego. Wiceminister obrony odpowiadał na pytanie zadane posła przez posła Radosława Lubczyka (PSL), które dotyczyło zakupów dla wojska, ich finansowania i zabezpieczenia.

Wśród planowanych w tym roku umów, zamówione mają zostać kolejne systemy artylerii rakietowej w programie Homar / Zdjęcie: MON

Zgodnie z odpowiedział zastępcy szefa MON w 2024 podpisanych ma zostać ponad 150 umów, które mają być przede wszystkim konsekwentną kontynuacją programów prowadzonych przez poprzednie kierownictwo resortu. Począwszy od 13 grudnia 2023, kiedy zaczął działać nowy rząd, MON podpisało już kilkanaście kontraktów. Ich wartość to ponad 30 mld PLN, z czego w ciągu pierwszego miesiąca wydatkowano 19 mld PLN, z czego 18 mld PLN trafi do polskiego przemysłu. Celem MON jest wydatkowanie co najmniej połowy środków w rodzimym przemyśle.

Spośród umów podpisanych od początku urzędowania nowego kierownictwa MON wymieniony został kontrakt na amunicję artyleryjską kal. 155 mm, radary P-18PL, podwozia Jelcz dla systemów rakietowych Homar, wozy dowodzenia na podwoziu KTO Rosomak, amunicja kal. 120 mm dla czołgów M1 Abrams, dodatkowe parki pontonowe PFM. Oprócz tego pozyskano także Lekkie Opancerzone Transportery Rozpoznawcze Kleszcz, system dowodzenia obroną powietrzną IBCS dla zestawów Wisła i Narew, a także działa bezodrzutowe Carl Gustaf M4.

Wiceminister Bejda zapowiedział, że dalsze zakupy będą realizowane zgodnie z w rekomendacjami prowadzonego w MON audytu. W tym roku resort obony zamierza podpisać umowy na śmigłowce uderzeniowe AH-64 Apache, aerostaty Barbara, kolejne czołgi (prawdopodobnie produkowane Korei K2) i wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe Homar. MON przymierza się też do zakupu bezzałogowców rozpoznawczo-uderzeniowych, śmigłowców wielozadaniowych, modernizacji MLU samolotów F-16, środków bojowych dla samolotów wielozadaniowych różnych typów, amunicji czołgowej i wyposażenia indywidualnego żołnierzy (Kolejna umowa na offset dla Wisły, 2024-02-21, Umowa na LOTR, 2024-02-29, Modernizacja obrony przeciwpancernej WP, 2024-02-14, Barbara z USA, 2024-02-08, Kolejne parki pontonowe dla WP, 2024-02-03, Abramsy i więcej M-ATV dla Polski, 2024-01-08, Wozy Dowodzenia dla Abramsów, 2023-12-27, Amunicja artyleryjska dla WP za 10 mld PLN, 2023-12-22).

Szczególnie ostatni punkt ma być przez MON traktowany priorytetowo. Po latach zaniedbań w tym obszarze planuje się zakupy umundurowania, hełmów czy kamizelek balistycznych. Bardzo ważnym elementem zakupów ma być także modernizacja obrony powietrznej RP, ponieważ proces ten znajduje się jeszcze na dosyć wczesnym etapie.

Poruszona została także kwestia finansowania. Jak podał wiceminister MON finansowanie umów jest uwzględniane w centralnych planach rzeczowych. Środki zgodnie z wcześniejszą praktyką mają pochodzić zarówno z budżetu resortu, jak też z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Z przeprowadzonej analizy wynika, że do realizacji Programu Rozwoju Sił Zbrojnych RP w obecnym kształcie brakować będzie 500 mld PLN w obszarze wszystkich obszarów rzeczowych. Zdefiniowano też potencjalne ryzyka z wykorzystaniem instrumentów dłużnych w ramach FWSZ. Ich wielkość to ok. 200 mld PLN, co ma służyć do zabezpieczenia podatku VAT (brakuje ok. 130 mld PLN) i tzw. części polskiej. Dotyczy to także decyzji o przyspieszeniu formowania nowej, 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Na zabezpieczenie jej infrastruktury miało trafić 15 mld PLN.

Zdaniem wiceministra Bejdy zakupy poprzedniego kierownictwa resortu były realizowane bez odpowiedniego zabezpieczenia finansowego (co obecnie jest poddawane przeglądowi), bez konsultacji ze Sztabem Generalnym WP i w znacznej mierze w celach propagandowych. Jego zdaniem zakupy realizowano bez wyobraźni, ad hoc i nie zabezpieczano też należycie potrzeb infrastrukturalnych i szkolenia. Na niedofinansowanie miało wpłynąć asygnowanie dodatkowych środków na formowanie nowych związków taktycznych, bez zaspokojenia potrzeb tych już istniejących.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.