Dzisiaj, 5 sierpnia 2024, w obecności sekretarza stanu w MON Pawła Bejdy, podpisane zostały dwie kolejne umowy offsetowe dotyczące zdolności w zakresie wsparcia, napraw i obsługi technicznej kluczowych komponentów śmigłowców uderzeniowych AH-64 Apache. Ich łączna wartość przekracza 930 mln PLN.
Przedmiotem pierwszej umowy offsetowej, zawartej pomiędzy Skarbem Państwa reprezentowanym przez Agencję Uzbrojenia MON a The Boeing Company, jest realizacja 7 zobowiązań offsetowych o łącznej wartości ponad 400 mln PLN.
W ramach realizacji tej umowy pozyskane zostaną kompetencje do: przeprowadzania przeglądów i napraw oraz remontów wybranych podzespołów AH-64E w WZL-1 w Łodzi, szkolenia personelu obsługi technicznej AH-64E w WAT i oceny sprzętu Naziemnej Obsługi Statków Powietrznych wytwarzanych przez WBCKT pod kątem ich kompatybilności ze śmigłowcami AH-64E.
Przedmiotem drugiej umowy offsetowej, zawartej pomiędzy Skarbem Państwa reprezentowanym przez Agencję Uzbrojenia a General Electric Company jest realizacja 6 zobowiązań offsetowych o łącznej wartości ponad 530 mln PLN.
W ramach realizacji tej umowy pozyskane zostaną kompetencje do obsługi technicznej silników turbowałowych T-700-701D, CT7-2E1 i CT7-8E w WZL-1 Oddział w Dęblinie. W ramach tego zostanie dokonany transfer technologii i wiedzy know-how umożliwiających wykonywanie przez ten zakład czynności obsługowych (serwisowych) i naprawczych tego typu silników do poziomu D włącznie. Warto podkreślić, że silniki te są używane są również w innych śmigłowcach pozostających w wyposażeniu Sił Zbrojnych RP takich jak AW101, AW149 czy S-70i Black Hawk.
Ostatecznym efektem realizacji zobowiązań offsetowych będzie ustanowienie nowych zdolności w WZL-1 w Łodzi wraz z Oddziałem w Dęblinie, które pozwolą utrzymać przez ten zakład rolę wiodącego podmiotu wspomagającego SZ RP w zabezpieczaniu eksploatacji śmigłowców oraz umożliwią stopniowe przejście z obsługiwania i napraw sprzętu postradzieckiego na wsparcie nowo pozyskiwanego sprzętu zgodnego ze standardami NATO.
Ponadto WAT pozyska oprzyrządowanie wspierające rozwój laboratorium zaawansowanych konstrukcji kompozytowych oraz zdolności kształcenia i szkolenia w zakresie obsługi technicznej tych silników, a także powstanie tam Centrum Szkoleniowe Obsługi Silników WAT.
Umowy offsetowe są związane z planowanym przez MON zamówieniem śmigłowców AH-64E dla Wojska Polskiego. Polska uzyskała zgodę na pozyskanie do 96 takich maszyn wraz z wyposażeniem i uzbrojeniem (Szef MON o priorytetach, 2024-05-23).