Brytyjska Defence Equipment & Support (DE&S) podpisała umowę z BAE Systems w sprawie opracowania modernizacji lekkich torped Sting Ray. Kontrakt o wartości 60,1 mln GBP (304,6 mln PLN) dotyczy modernizacji tego systemu uzbrojenia w połowie cyklu życia w ramach inicjatywy Sting Ray Mid Life Upgrade (SRMLU).
Zlecone właśnie prace mają potrwać 4 lata. W tym czasie BAE Systems zaprojektuje i rozwinie modernizację torped Sting Ray. Następnie przygotowane zostaną prototypowe torpedy, które zostaną poddane próbom w wodzie. W wyniku tych prac zabezpieczonych zostanie ponad 80 wysoko-wykwalifikowanych miejsc pracy wśród inżynierów w BAE Systems Maritime Services w Portsmouth. Do tego zabezpieczonych zostanie ok. 20 miejsc pracy w zakładzie produkcyjnym w Hillend.
Torpedy Sting Ray są używane przez siły zbrojne Wielkiej Brytanii od 1983, kiedy do służby wdrożono pierwszą ich generację – Mod 0. W 2001 przyjęto do służby wersję Mod 1. Przygotowywana właśnie modernizacja do standardu Mod 2 ma polepszyć osiągi torped implementując nowe technologie. Tym samym torpedy mają jeszcze lepiej spełniać zadania z zakresu zwalczania nowoczesnych szybkich, operujących na dużych głębokościach okrętów podwodnych, jak też trudno wykrywalnych jednostek konwencjonalnych.
Głównym użytkownikiem Sting Ray jest Royal Navy używająca ich na okrętach nawodnych i śmigłowcach. Torpedy trafią też do uzbrojenia Royal Air Force. Podjęły one w listopadzie 2023 decyzję o wprowadzeniu ich do eksploatacji na morskich samolotach patrolowych P-8A Poseidon. Będą one używane równolegle z amerykańskimi torpedami Mk 54 (Nowa wersja Spearfish przetestowana, 2024-08-05).