Polsko-fińska spółka ICEYE podpisała w we wrześniu br. porozumienie z Rheinmetallem w sprawie dostarczania Ukrainie usług zobrazowania satelitarnego. Zacieśnienie współpracy obu podmiotów ma zaspokoić duże potrzeby Kijowa na rozpoznanie z kosmosu oparte o radary z syntetyczną aperturą (SAR).
Usługi na dodatkowe obrazowanie satelitarne SAR z konstelacji ICEYE są świadczone od początku października 2024. Całe przedsięwzięcie jest natomiast finansowane przez niemieckie ministerstwo obrony.
Zobrazowanie satelitarne od ICEYE zapewni Ukrainie więcej danych rozpoznawczych uzupełniających inne sensory, co ułatwi podejmowanie decyzji i planowanie operacyjne tamtejszym siłom zbrojnym. Ukraina ma jednocześnie otrzymać dostęp do konstelacji, by wykorzystać całość jej potencjału.
Udział Rheinmetalla w całym przedsięwzięciu był już ogłaszany w czerwcu. We wrześniu współpraca została zintensyfikowana a niemiecki koncern uzyskał wyłączne prawa do niemieckiego i węgierskiego rynku satelitów SAR na potrzeby wojskowych i rządowych użytkowników.
ICEYE bezpośrednio współpracuje z ministerstwem obrony Ukrainy od samego początku wojny, dostarczając dane ze swojej konstelacji. Dodatkowo, w sierpniu 2022, Ukraina kupiła od ICEYE jednego satelitę na własne potrzeby. W czerwcu br. roku Główny Zarząd Wywiadu ukraińskiego MON (HUR) ujawnił dane pokazujące krytyczne znaczenie danych dostarczanych przez ICEYE dla prowadzonych działań obronnych (Zacieśnienie współpracy ICEYE z Ukrainą, 2024-07-08).
Od 2018 ICEYE wyniosła na orbitę konstelację 38 satelitów SAR, które są używane na potrzeby spółki i jej klientów (Satelitarna klasyfikacja pojazdów, 2024-10-04).