Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Produkcja ICEYE w ZEA

Astronautyka, Przemysł lotniczy, Transakcje, 10 grudnia 2024

Space42 i ICEYE utworzą wspólne przedsięwzięcie, mające na celu produkcję satelitów SAR w ZEA. Stanowi ono rozszerzenie dotychczasowej, udanej współpracy, w ramach której przeprowadzone zostało niedawne wyniesienie pierwszego satelity SAR należącego do ZEA – Foresight-1 – w sierpniu br.

 / Ilustracja: ICEYE

Wspólne przedsięwzięcie, skoncentrowane na produkcji satelitów i realizacji misji SAR, będzie bezpośrednio wspierać Program Obserwacji Ziemi ZEA (UAE Earth Observation Program), uruchomiony w celu rozwijania krajowych zdolności w zakresie prowadzenia teledetekcji i obserwacji powierzchni planety. Przedsięwzięcie ma stanowić odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na zobrazowania wysokiej rozdzielczości oraz dane pochodzące z satelitów SAR, które mogą znaleźć zastosowanie w różnych obszarach.

Nowe obiekty Space42 w zlokalizowane Abu Zabi, stworzone by przysłużyć się procesom montażu, integracji i testowania (AIT) oraz kontroli lotu w misji na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), będą stanowić podwaliny lokalnego ekosystemu SAR, zapewniając przestrzeń dla produkcji oraz prowadzenia operacji wykonywanych przez konstelację Space42. Partnerstwo to ma służyć także jako platforma transferu technologii i wymiany wiedzy, co przyczyni się do rozwoju krajowych działań badawczo-rozwojowych w zakresie przyszłych, suwerennie tworzonych satelitów klasy SAR. Spółka joint venture wzmacnia także lokalną obecność ICEYE w ZEA, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na zdolności SAR i Obserwacji Ziemi w tym kraju.

Partnerstwo to wzbogaci ekosystem przemysłowy ZEA, tworząc łańcuch dostaw dzięki pozyskiwaniu komponentów i usług od istniejących podmiotów przemysłowych w ZEA, a także tworząc mocny, lokalny fundament know-how w zakresie SAR z udziałem kadr pochodzących z Emiratów. Wspiera również możliwości rozwoju lokalnej bazy wykwalifikowanych specjalistów, którzy będą rozwijać innowacje oraz przyczynią się do rozwoju gospodarczego i wzmocnienia krajowego dobrobytu.

To wspólne przedsięwzięcie jest najnowszym z niedawno nawiązanych partnerstw strategicznych, wykorzystujących komplementarne względem siebie możliwości Space42 i ICEYE. Najbardziej aktualnym przykładem było udane wystrzelenie pierwszego satelity SAR ZEA, Foresight-1, w sierpniu 2024, w ramach kompleksowej konstelacji SAR ZEA, która będzie rozwijana przez kolejne 3 lata.

Space42 to zlokalizowana w ZEA spółka sektora space-tech, wykorzystująca technologie AI oraz integrująca łączność satelitarną, analizę geoprzestrzenną i sztuczną inteligencję w celu zwiększania poziomu wiedzy na temat naszej planety.

Spółka Space42 została założona w 2024 po fuzji Yahsat Space Services i Bayanat Smart Solutions. Yahsat Space Services koncentruje się na działalności satelitarnej w zakresie łączności stacjonarnej i mobilnej. Bayanat Smart Solutions integruje pozyskiwanie i przetwarzanie danych geoprzestrzennych z AI w celu wspierania procesów decyzyjnych, zwiększania świadomości sytuacyjnej i poprawy skuteczności operacyjnej.  Głównymi udziałowcami Space42 są G42, Mubadala i IHC (ICEYE i Rheinmetall na rzecz Ukrainy, 2024-11-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2025 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.