Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Iwanow zapowiada wzrost wydatków obronnych

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 09 grudnia 2007

Wicepremier Siergiej Iwanow zapowiedział, że wydatki obronne Federacji Rosyjskiej będą w najbliższych latach rosnąć w niezbędnym zakresie. W 2010 mają znacznie przekroczyć bilion rubli.

Siergiej Iwanow na spotkaniu z weteranami Komisji wojskowo-przemysłowej (organ zajmujący się w Rosji określaniem zamówień sprzętu wojskowego - funkcję tę przejęła od Ministerstwa rozwoju gospodarczego), w 50. rocznicę jej powstania, ocenił że Rosja dysponuje wystarczającymi środkami na wzrost zamówień obronnych w przemyśle. Jego zdaniem ograniczenia wynikają obecnie z możliwości przemysłu obronnego. Nie jest on w stanie terminowo realizować większości zamówień. Często są one przyjmowane bez zamiaru wywiązania się ze zobowiązań.

Szwankuje też planowanie zamówień. System sięga jeszcze czasów ZSRS, jest mało elastyczny, nie synchronizuje nawet potrzeb i możliwości różnych odbiorców i dostawców. Zdarza się, że wyprodukujemy nowe rakiety, a wyrzutnie dla nich nie są gotowe - podał znany przykład Iwanow (Zamówienia uzbrojenia w Rosji na 3 lata). System zamówień musi więc być ulepszany równolegle z modernizacją przemysłu.

Przemysł, by wywiązywać się z umów, musi inwestować w kształcenie nowych kadr i w nowoczesne technologie. Przez kilkanaście lat niedoinwestowania kadra się wykruszyła, a wyposażenie większości rosyjskich wytwórni zbrojeniowych mocno zestarzało. Nie udało się też przenieść do zakładów Federacji Rosyjskiej produkcji wielu komponentów wytwarzanych w czasach ZSRS w niepodległych dziś państwach. Nawet jeśli w dzisiejszej Rosji powstają ich odpowiedniki, jakość pozostawia wiele do życzenia. Obecnie, zdaniem Iwanowa, potrzebne jest więc znaczne rozszerzenie współpracy międzynarodowej, aby pozyskać niezbędne technologie. Rosyjski przemysł nie może i nie musi wytwarzać wszystkich komponentów samodzielnie. Przy nawiązywaniu współpracy trzeba jednak uwzględniać strategiczne interesy bezpieczeństwa Rosji.

Pierwszy zastępca szefa Komisji wojskowo-przemysłowej, minister Władysław Putilin, poinformował, że wydatki obronne Rosji będą rosnąć w tempie kilkunastu procent rocznie. W 2008 mają wynieść ok. 800 mld rubli, w 2009 - ok. 980 mld rubli, a w 2010 sięgnąć 1,093 bln rubli (nominalnie ok. 45 mld USD, z uwzględnieniem lokalnej siły nabywczej, odpowiednio więcej).

W pierwszym półroczu 2007 wartość produkcji rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego wzrosła o 15,6% w stosunku do roku poprzedniego. Produkcja uzbrojenia wzrosła o 23,1%, w tym systemów radioelektronicznych o 34,7%, a wyrobów lotniczych o 39,1%. Jednak realna produkcja wojskowa jest w Rosji ciągle niewielka. Produkujemy rocznie najwyżej 100 czołgów i 18 samolotów, a w czasach ZSRS tylko jedna wytwórnia w Kazaniu wytwarzała w ciągu roku sto samolotów strategicznych - powiedział minister Putilin.

Wicepremier Iwanow wyjaśnił, że wzrost nakładów zbrojeniowych nie będzie się odbywać kosztem wydatków socjalnych. Nie potrzebujemy rocznie 30 Topoli-M. RWSN wystarczy co roku 6-7 nowych rakiet. Nie ma sensu rozważanie, ile razy możemy zniszczyć przeciwnika, 30 czy 25 razy - powiedział Iwanow.

W strukturze rosyjskiej produkcji zbrojeniowej kluczową rolę nadal odgrywa eksport. Według Siergieja Cziemiezowa, od niedawna szefa Rostechnologii (Cziemiezow dyrektorem generalnym Rostechnologii) - w praktyce państwowego monopolisty w zakresie eksportu uzbrojenia i wyrobów podwójnego przeznaczenia - wartość sprzedaży zagranicznej rosyjskiego uzbrojenia sięgnie co najmniej 5,5 mld USD. To o 200 mln USD więcej niż w rekordowym, ubiegłym roku. Niezależni eksperci przewidują, że Cziemiezow niedoszacowuje przewidywanych wyników. Eksport rosyjskiego uzbrojenia może bowiem sięgnąć nawet 7 mld USD. A przekroczenie planów będzie miało duże znaczenie propagandowe.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra