US Air Force i Boeing (Jeszcze 1,7 mld USD strat Boeing Defense and Space, 2025-01-25) obniżyły wymagania uprawnień bezpieczeństwa wobec wykonawców programu VC-25B (Nowe barwy Next Air Force One, 2023-03-11) – nowego samolotu Air Force One. Dotychczas obowiązujące wymagania przyczyniały się do jego znacznych opóźnień. W praktyce prawie wszyscy wykonawcy programu musieli spełniać warunki określane jako Yankee White. Wymagają one dokładnego sprawdzenia przeszłości na tym samym poziomie, jak w przypadku członków służb, którzy pracują z prezydentem i wiceprezydentem.
O zmianie, która dotyczy części pracowników realizujących program, napisał AW&ST. Zmiana nastąpiła w ciągu ostatnich kilku tygodni po interwencji Elona Muska. Właściciel SpaceX zainteresował się programem budowy VC-25B po uzyskaniu specjalnych uprawnień od prezydenta Donalda Trumpa, który zlecił mu zwiększenie efektywności i ograniczenie kosztów struktur zarządzania Stanami Zjednoczonymi Ameryki.
Boeing na podstawie kontraktu z 2018 przebudowuje dwa samoloty 747-8I, które pierwotnie zamówił rosyjski przewoźnik Transaero. Program jest realizowany z opóźnieniami spowodowanymi m.in. problemami z dostawcami i niedoborami pracowników. Obecnie uzyskanie początkowej zdolności operacyjnej przez nowy Air Force One planowane jest na rok fiskalny 2027. Oczekuje się jednak, że Boeing wkrótce przedstawi zmodyfikowany harmonogram z późniejszą datą ukończenia programu.
Trump we wspólnym wywiadzie z Muskiem opublikowanym 19 lutego skrytykował Boeinga. Stwierdził, że koncern buduje tę rzecz od zawsze. Amerykański prezydent powiedział następnego dnia, że rozważa alternatywy dla obecnie realizowanego programu.