Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Koszty przeprowadzki na Guam

Strategia i polityka, 21 czerwca 2010

Według Pentagonu, zwiększenie liczby żołnierzy na Guam, z ok. 15 do 39 tys. w 2020 pochłonie, tylko na inwestycje w infrastrukturę baz wojskowych, 13 mld USD.

</span>Bazy na Guam wykorzystywane są obecnie przez lotnictwo i marynarkę wojenną. Już wkrótce znajdą się tam również oddziały m.in. Marines / Zdjęcie: US Navy

Obecnie na Guam stacjonuje ok. 15 tys. żołnierzy w 7 bazach, z których najważniejsze to lotnicza Andersen Air Force Base w rejonie Yigo i morska Naval Base Guam w Sumay. Zajmują one 29% powierzchni wyspy, czyli ok. 160 km².

Zgodnie z planami Pentagonu, popartymi umowami międzynarodowymi, garnizon Guam zostanie znacznie rozbudowany, do 39 tys. w 2020.

Największym wzmocnieniem będzie przerzucenie 8 tys. żołnierzy piechoty morskiej z japońskiej Okinawy (zobacz również: Marines pozostaną na Okinawie). Wraz z 9 tysiącami członków rodzin, zajmą oni kolejne 11% powierzchni wyspy.

Całe to wzmocnienie zaczęło już pochłaniać spore kwoty. Wydatki na infrastrukturę instalacji wojskowych na wyspie to ok. 150 mln USD rocznie. Kwota ta zaczęła się jednak zwiększać, już w 2009 osiągając 193 mln USD. W ciągu najbliższych 10 lat wzrośnie ona wielokrotnie. Według szacunków Pentagonu rozbudowa obiektów wojskowych na wyspie pochłonie w ciągu dekady łącznie 13 mld USD.

W ciągu ubiegłych 3 lat władze wojskowe podpisały już kilkadziesiąt umów, o wartości od kilku mln, do wieloletnich porozumień o potencjalnej wartości kilku mld USD. Zlecenia te trafiły do przedsiębiorstw na Guam, innych wyspach USA, głównie na Pacyfiku, oraz na wschodnim wybrzeżu kontynentalnej części tego kraju.

Inwestycje są jednak konieczne, ze względu na rosnącą siłę wojskową Chin. Zmniejszenie kontyngentów w Korei Południowej i Japonii - które znajdują się najbliżej potencjalnego zagrożenia - musi zostać zrekompensowane, zwiększeniem garnizonu na odległej od Tokio o ponad 2000 km wyspie Guam. Pozwoli to zachować spore siły wojskowe poza zasięgiem większości systemów bojowych Chin oraz jej sojusznika, Korei Północnej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.