Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koszty przeprowadzki na Guam

Strategia i polityka, 21 czerwca 2010

Według Pentagonu, zwiększenie liczby żołnierzy na Guam, z ok. 15 do 39 tys. w 2020 pochłonie, tylko na inwestycje w infrastrukturę baz wojskowych, 13 mld USD.

</span>Bazy na Guam wykorzystywane są obecnie przez lotnictwo i marynarkę wojenną. Już wkrótce znajdą się tam również oddziały m.in. Marines / Zdjęcie: US Navy

Obecnie na Guam stacjonuje ok. 15 tys. żołnierzy w 7 bazach, z których najważniejsze to lotnicza Andersen Air Force Base w rejonie Yigo i morska Naval Base Guam w Sumay. Zajmują one 29% powierzchni wyspy, czyli ok. 160 km².

Zgodnie z planami Pentagonu, popartymi umowami międzynarodowymi, garnizon Guam zostanie znacznie rozbudowany, do 39 tys. w 2020.

Największym wzmocnieniem będzie przerzucenie 8 tys. żołnierzy piechoty morskiej z japońskiej Okinawy (zobacz również: Marines pozostaną na Okinawie). Wraz z 9 tysiącami członków rodzin, zajmą oni kolejne 11% powierzchni wyspy.

Całe to wzmocnienie zaczęło już pochłaniać spore kwoty. Wydatki na infrastrukturę instalacji wojskowych na wyspie to ok. 150 mln USD rocznie. Kwota ta zaczęła się jednak zwiększać, już w 2009 osiągając 193 mln USD. W ciągu najbliższych 10 lat wzrośnie ona wielokrotnie. Według szacunków Pentagonu rozbudowa obiektów wojskowych na wyspie pochłonie w ciągu dekady łącznie 13 mld USD.

W ciągu ubiegłych 3 lat władze wojskowe podpisały już kilkadziesiąt umów, o wartości od kilku mln, do wieloletnich porozumień o potencjalnej wartości kilku mld USD. Zlecenia te trafiły do przedsiębiorstw na Guam, innych wyspach USA, głównie na Pacyfiku, oraz na wschodnim wybrzeżu kontynentalnej części tego kraju.

Inwestycje są jednak konieczne, ze względu na rosnącą siłę wojskową Chin. Zmniejszenie kontyngentów w Korei Południowej i Japonii - które znajdują się najbliżej potencjalnego zagrożenia - musi zostać zrekompensowane, zwiększeniem garnizonu na odległej od Tokio o ponad 2000 km wyspie Guam. Pozwoli to zachować spore siły wojskowe poza zasięgiem większości systemów bojowych Chin oraz jej sojusznika, Korei Północnej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.