Specjaliści przedsiębiorstwa Alewkurp podlegającego białoruskiemu Państwowemu Komitetowi Przemysłu Wojskowego (Goskomwojenprom) zmodernizowali system obrony powietrznej S-125 do wersji S-125-2BM Peczora-2BM w ramach kontraktu eksportowego. Jego odbiorcą będzie jedno z państw z rejonu Morza Karaibskiego.
Użytkownikami S-125 nad Morzem Karaibskim są dwa państwa – Kuba i Wenezuela. Wszystko wskazuje na to, że unowocześniony na Białorusi system pochodzi z kubańskiej armii. To właśnie ona eksploatuje wyrzutnie S-125 posadowione na podwoziach czołgów T-55.
Białorusini nie ujawnili jaki zakres modernizacji jest realizowany przy S-125-2BM. Z dostępnych informacji wynika, że modernizacja zwiększa jego możliwości bojowe, przeżywalność, usprawnia kierowanie systemem i uodparnia go na współczesne środki przeciwdziałania elektronicznego. Polepszeniu ulega również łatwość eksploatacji systemu dzięki ograniczeniu potrzebnych obsług technicznych i czasu naprawy oraz kosztów.
S-125-2BM wyróżniać ma się także większą sprawnością, wydłużonym czasem eksploatacji i zmniejszonymi kosztami eksploatacyjnymi. Może to oznaczać, że kształt modernizacji jest podobny do polskich systemów Newa-SC, a głównym obszarem zmian jest wymiana wyposażenia elektronicznego i modyfikacje układu naprowadzania pocisków.
Dla zweryfikowania parametrów zmodernizowanego systemu przeprowadzony został jego test. Próba objęła strzelanie z wykorzystaniem czterech pocisków przeciwlotniczych. Strzelanie miało dowieść spełnienia wymagań przez S-125-2BM (Indyjskie Newy do 2030, 2024-12-30, Polska Newa na Ukrainie, 2022-12-06).