Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zaprezentowano model ACV-R

Imprezy branżowe, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 08 maja 2025

Podczas międzynarodowej wystawy obronnej DEFEA 2025 w Atenach BAE Systems po raz pierwszy zaprezentowało model pojazdu inżynieryjnego Amphibious Combat Vehicle Recovery (ACV-R). Dzięki temu znamy już wygląd wszystkich głównych konfiguracji w rodzinie ACV. Wcześniej światło dzienne ujrzały transporter piechoty ACV-P, wóz dowodzenia ACV-C oraz kbwp ACV-30.

Pojawienie się modelu ACV-R na targach DEFA jest wyraźną chęcią zwrócenia uwagi sojuszników na całą flotę ACV / Ilustracja BAE Systems

Wieża bezzałogowa na ACV-R ma pozwolić na zachowanie miejsca w kadłubie pojazdu potrzebnego dla wyposażenia specjalistycznego. Należy to też pogodzić z zachowaniem miejsca dla desantu i zapewnieniem komfortu pracy załogi. ACV-R uzupełnia rodzinę zaprojektowaną w celu zastąpienia starzejącej się floty Assault Amphibious Vehicle (AAV) Korpusu Piechoty Morskiej USA, która służy od 1972.

BAE Systems otrzymało kontrakt o wartości 34,9 mln USD w 2021 na rozpoczęcie projektowania i rozwoju wariantu ACV-R, a następnie w kwietniu 2024 podpisano kontrakt produkcyjny o wartości 79 mln USD na budowę i dostawę pojazdów testowych. Ich przekazanie zaplanowano na 2025, co ma być zgodne z harmonogramem wdrożenia całej rodziny ACV przez Korpus Piechoty Morskiej. Jak do tej pory niemal zbudowano trzy prototypy.

ACV-R (Amphibious Armored Vehicle - Recovery/maintenance) został zaprojektowany jako wsparcie dla istniejącej floty, zapewniając ewakuację pojazdów tej rodziny z pola walki iobsługę techniczną w terenie i możliwości naprawcze dla kompanii i batalionów. Jego zadaniem jest zwiększanie gotowości operacyjnej jednostek pierwszej linii, umożliwiając szybkie przywracanie sprawności uszkodzonych lub unieruchomionych pojazdów w środowiskach wysokiego zagrożenia, eliminując potrzebę oczekiwania na wsparcie.

Zakłada się też, że podobnie jak NMESIS, o którym pisaliśmy kilka dni temu, cała flota ACV wpasuje się w taktykę marines, którzy mają przeskakiwać z wyspy na wyspę – opanowywać ląd i niszczyć okręty przeciwnika i inne cele zanim wejdą na docelowe wody okręty US Navy. Na tych wyspach ACV-R będą potrzebne, aby zabezpieczyć pojazdy uszkodzone w walkach. Pojawienie się modelu ACV-R na targach DEFA jest wyraźną chęcią zwrócenia uwagi sojuszników na całą flotę ACV (USMC zlecił dostawę ACV-R, 2024-04-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2025 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.