Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kara dla Blackwater

Strategia i polityka, 23 sierpnia 2010

Xe Services LLC, prawny następca Blackwater International, zapłaci 42 mln USD kary za setki przypadków złamania przepisów, dotyczących eksportu broni.

</span>Najemnicy Blackwater USA, chroniący urzędników administracji amerykańskiej w Iraku. Było to największe i najbardziej dochodowe zlecenie spółki. Co roku inkasowała ona za te usługi 150 mln USD, zatrudniając prawie tysiąc ochroniarzy. Po 2007, kiedy najemnicy spółki zabili 14 irackich cywilów oraz w ogniu krytyki za oszustwa podatkowe, spółka zmieniła nazwę na Blackwater International i straciła część zleceń. W 2009 ponownie zmieniła nazwę, na Xe Services

Xe Services jest jednym z trzech największych kontraktorów Departamentu Stanu USA, zapewniając głównie usługi najemnicze byłych żołnierzy zawodowych. Pracownicy spółki służą w kilku krajach, przede wszystkim w Afganistanie. Według dostępnych informacji zajmują się w nim ochroną urzędników USA, biorą udział w akcjach przeciwpartyzanckich i antynarkowych na pograniczu z Pakistanem, a nawet bezpośrednio w tym państwie. Szkolą również formacje specjalne afgańskiej policji (zobacz: Ilu jest Amerykanów w Afganistanie?)

Działalność przedsiębiorstwa była od kilku lat zdecydowanie krytykowana. Ze względu na nieuzasadnione użycie broni czy unikanie podatków (zobacz: Blackwater w ogniu oskarżeń na Kapitolu), a także przekupstwa i morderstwa. Zawsze jednak kontynuowała wykonywanie zleceń - bierze bowiem często udział w akcjach, w których wykorzystanie wojska byłoby zbyt ryzykowne, ze względu na możliwe konsekwencje polityczne.

Ostatnio ujawniono kolejne zarzuty, dotyczące nielegalnego handlu bronią. By uniknąć rozprawy i utrzymać zdolność do występowania o zlecenia rządowe, przedstawiciele Xe Services zdecydowali się zapłacić departamentowi stanu 42 mln USD kary.

Opłata jest zadośćuczynieniem za setki wykroczeń, w tym sprzedaż broni do Afganistanu, nieuprawnione oferowanie usług w południowym Sudanie oraz szkolenie snajperów policji tajwańskiej, bez odpowiedniej zgody rządu USA.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.