Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Większy budżet wojskowy Finlandii

Strategia i polityka, 04 września 2010

Projekt budżetu resortu obrony Finlandii zakłada wydanie w przyszłym roku 2,85 mld Euro (3,66 mld USD), o prawie 6% więcej, niż w 2010.

</span>Fiński żołnierz w Afganistanie. Obecnie jest ich tam ok. 80. Jednak w momencie największego zaangażowania było ich 145. Ich utrzymanie - razem z 250 żołnierzami w Kosowie - kosztowało ponad 60 mln Euro rocznie, pochłaniając niemal tyle samo, co wydatki majątkowe na wojska obrony terytorialnej, rozwijane w czasie wojny do 250 tys. żołnierzy

Projekt budżetu musi zostać jeszcze zaakceptowany na posiedzeniu rządu, a później przez parlament. Prawdopodobnie zostanie jednak uchwalony w proponowanej wysokości. Oznacza to, że w przyszłym roku resort obrony uzyska o 5,7% więcej, niż w bieżącym, naznaczonym kryzysem (2,7 mld Euro) i o kilkaset mln Euro więcej, niż w 2009, zachowując udział w PKB na poziomie 1,5-1,55%.

W poprzednich latach wielkość budżetu oscylowała wokół 2,2-2,4 mld Euro i 1,3% PKB. Zwiększenie wydatków związane jest z realizowaniem dużych programów zbrojeniowych, w tym związanych z zakupem transporterów i bwp, modernizacją samolotów F-18 czy zakupem systemów przeciwlotniczych (zobacz: NASAMS dla Finlandii).

Przyszłoroczny poziom wydatków ma zostać utrzymany w 2012, by po roku spaść, do równowartości 2,7 mld Euro. Związane jest to z płatnościami na nowy sprzęt oraz ze zmniejszeniem liczebności sił zbrojnych.

Mimo zachowania zasady obrony totalnej i utrzymaniu zasady, że jednostki obrony terytorialnej mają pozostać trzonem sił zbrojnych po mobilizacji, struktura sił w czasie pokoju ma zostać dostosowana do ograniczenia liczebności wojsk na czas wojny o ok. 100 tys., z obecnych ok. 350 tys. żołnierzy. Skompensować to ma lepsze wyposażenie i przystosowanie wojsk do działania na sieciocentrycznym polu walki oraz w misjach zagranicznych.

To z kolei wiąże się z działaniami, mającymi na celu bardziej skuteczną integrację ze strukturami NATO (zobacz: Finlandia chce przystąpić do NRF).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.