Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Francuskie cięcia

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 29 września 2010

Francuskie władze przedstawiły ostateczne plany redukcji wydatków wojskowych, o 3,6 mld Euro, w ciągu najbliższych 3 lat. Kwota ta zostanie częściowo zrekompensowana sprzedażą majątku.

Program zakupu transporterów VBCI został już wcześniej okrojony. Obecne redukcje nie mają go dotknąć / Zdjęcie: Marine Nationale

Redukcja wydatków związana jest z koniecznością zmniejszenia deficytu budżetu państwa. Jest jednak ostatecznie mniejsza, niż pierwotnie planowano: zamiast 5, będzie dotyczyła 3,6 mld Euro w ciągu najbliższych 3 lat (zobacz: Francuzi zapowiadają cięcia).

Jednocześnie jednak resort obrony planuje sprzedaż majątku oraz częstotliwości radiowych, co powinno doprowadzić do zmniejszenia luki finansowej do jedynie 1,26 mld Euro, w porównaniu do planu wydatków majątkowych z 2009.

Ubiegłoroczny budżet zakładał wydanie na obronność w latach 2009-2014 185,9 mld Euro, z czego 101,9 mld na zakup wyposażenia wojskowego. Oznacza to, że realne zmniejszenie planowanych wydatków wyniesie zaledwie ok. 1,2%.

W ciągu najbliższych lat oszczędności będą jednak bardziej dotkliwe. W rekordowym, ubiegłym roku, kiedy przemysł zbrojeniowy korzystał z inwestycji antykryzysowych rządu, wydatki na zakup sprzętu wyniosły aż 18 mld Euro. W bieżącym roku wartość ta spadła do ok. 17 mld. W przyszłym zmniejszy się do 16 mld. Później jednak będzie stopniowo wzrastać, przez 16,4, do 17 mld w 2013. Redukcje te będą więc dotkliwe i zatrzymają wzrost realnych wydatków na okres kilku lat. Z drugiej jednak strony, określono je jako możliwe do przyjęcia.

Oszczędności spowodują m.in. spowolnienie procesu modernizacji starszych wersji samolotów typu Rafale oraz oddalą w czasie zakup 14 tankowców powietrznych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra