Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tajlandia zamówiła Gripeny

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 24 listopada 2010

Przedstawiciele Tajlandii i Szwecji podpisali wczoraj umowę, dotyczącą zakupu 6 myśliwców Gripen C, samolotu wczesnego ostrzegania Saab 340 i pocisków RBS-15F.

</span>Tajlandia zamówiła już podobny pakiet na początku 2008 (na zdjęciu samoloty z tej transzy, w tym dwumiejscowy Gripen D, które w ostatniej umowie nie występują) / Zdjęcie: Saab

Umowę podpisali w Sztokholmie dyrektor generalny agencji zamówień wojskowych FMV, Gunnar Holmgren i marszałek lotnictwa Itthaporn Subhawong, dowódca wojsk lotniczych Tajlandii.

Porozumienie zakłada zakup 6 jednomiejscowych Gripenów, Saaba 340 AEW&C oraz niesprecyzowanej ilości pocisków przeciwokrętowych RBS-15F, odpalanych przez Gripeny.

Wartość porozumienie nie została ujawniona. Spółka Saab AB poinformowała jednak, że sam zakup myśliwców ma wartość ok. 2,2 mld SEK, czyli ok. 314 mln USD, według bieżącego kursu walut. Oznacza to, że cena jednostkowa Gripena - wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym - wyniosła 52,3 mln USD.

Biorąc pod uwagę dotychczasowe, dostępne informacje, całkowity koszt jednego Saaba 340 z systemem rozpoznania i łączności Erieye, to ok. 200 mln USD. Daje to szacowaną wartość wczorajszej transakcji na 500-550 mln USD i jest zgodna z informacjami sprzed ponad dwóch lat, kiedy informowano o 520 mln USD.

Dane te pochodzą z lutego 2008, kiedy zawarto pierwszą umowę, o zakupie 6 myśliwców i dwóch Saabów 340 (jeden w wersji wczesnego rozpoznania, drugi transportowej) za równowartość 637 mln USD. Samoloty te powinny trafić do odbiorcy w przyszłym roku (zobacz: Oblot Gripena dla Tajlandii).

Opcja tej umowy zakładała zakup kolejnych 6 myśliwców. Porozumienie w tej sprawie miało zostać podpisane w 2009. Z powodu kryzysu i redukcji budżetu resortu obrony, transakcja została w ubiegłym roku zamrożona. Naciski wojska spowodowały jednak ostateczne sfinalizowanie planów wojsk lotniczych (zobacz również: Tajlandia nie wykorzysta opcji na Gripeny).

Zamówione wczoraj Gripeny zostaną dostarczone w 2013. Zastąpią częściowo przestarzałe myśliwce F-5E Tiger i będą przeciwwagą dla malezyjskich Su-30MKM.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.