Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Reapery dla W. Brytanii

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 07 stycznia 2008

Wielka Brytania zakupi w USA 10 bsl MQ-9 Reaper. Całkowita wartość kontraktu może wynieść 1 mld USD.

MQ-9 to rozwinięcie MQ-1 Predator. Reapery mają długość 11 m (Predatory - 8 m), rozpiętość skrzydeł 20 m (12,7 m). Turbośmigłowy silnik Honeywell TP331-10 o mocy 950 KM (119 KM) zapewnia prędkość przelotową 400 km/h (130 km/h) i długotrwałość lotu 14 h przy zabraniu pełnego ładunku uzbrojenia, a bez niego i z dodatkowymi zbiornikami paliwa, ponad 42 h. Reaper jest przystosowany do wykorzystywania 4 ppk AGM-114 Hellfire i 2 bomb kierowanych laserowo GBU-12 Paveway II. Trwają prace nad zintegrowaniem z samolotem kpr powietrze-powietrze AIM-92 Stinger i bomb GBU-38 JDAM / Zdjęcie: RAF

4 grudnia amerykańska agencja zajmująca się sprzedażą uzbrojenia (Defense Security Cooperation Agency, DSCA) ujawniła, że wystąpiła 19 grudnia 2007 do Kongresu o zgodę na sprzedaż Wielkiej Brytanii 10 bsl MQ-9, 5 naziemnych stacji kontroli, 9 systemów wskazywania celów Multi-Spectral Targeting Systems (MTS-B), tyluż radarów z aperturą syntetyczną do śledzenia celów w ruchu AN/APY-8, urządzeń łączności i nawigacji satelitarnej wraz z urządzeniami dodatkowymi, pakietem części zamiennych, szkolenia i serwisowania. W przypadku wykorzystania wszystkich opcji, wartość kontraktu osiągnie wartość 1071 mln USD.

Wielka Brytania posiada 2 Reapery (i oczekuje na trzeci). Służą w No. 39 Squadron, obok MQ-1 Predatorów. Jednostka stacjonuje na terenie USA, a jej powrót do macierzystej bazy RAF Waddington planowany jest na 2011-2012.

Obecnie brytyjskie Reapery zostały przewiezione do Afganistanu, gdzie od listopada 2007 rozpoczęły już operacje bojowe (zobacz: Pierwszy brytyjski Reaper w Afganistanie). Są to tylko misje rozpoznawcze i obserwacyjne - brytyjskie bsl są nieuzbrojone. Stacjonują na lotnisku w Kandaharze. Amerykańskie MQ-9 działają w Afganistanie w ramach 432nd Wing USAF (zobacz: Reaper zrzucił bomby kierowane w Afganistanie).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.