Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Jachonty już w Syrii?

Strategia i polityka, 28 lutego 2011

Minister obrony Federacji Rosyjskiej, Anatolij Sierdiukow potrzymał wcześniejsze stanowisko o realizowaniu kontraktu z Syrią, dotyczącego dostaw pocisków przeciwokrętych Jachont.

Kompleks K-300P Bastion P oże atakować cele nawodne i naziemne w promieniu 300 km. Standardowo w skład kompleksu wchodzą 4 mobilne wyrzutnie K-340R, pojazd dowodzenia K-380, pojazd dyżuru bojowego i 4 pojazdy transportowo-załadowcze K-342R / Zdjęcie: sanfranciscosentinel.com

Umowę o zakupie systemów Bastion P z pociskami P-800 Jachont podpisano w 2007. Transakcja była ostro krytykowana przez Tel-Awiw i Waszyngton. Mimo tego Rosjanie zdecydowali się dostarczyć zestawy o szacowanej wartości ponad 300 mln USD (zobacz: Rosja nie ustąpi Izraelowi i USA).

W sobotę minister obrony Federacji, Anatolij Sierdjukow poinformował, że kontrakt jest już realizowany. Według agencji Interfax, powołującej się na nieoficjalne informacje z resortu obrony, w Syrii znajdują się już dwa kompleksy Bastion P, co oznacza przekazanie Syryjczykom 36 pocisków, a więc połowy z zamówionych Jachontów.

Z dostępnych, oficjalnych i nieoficjalnych danych, nie wynika, czy Syria otrzymała już mobilną, zahoryzontalną stację radiolokacyjną wykrywania i wskazywania celów Monolit-B oraz śmigłowcowy system wykrywania 1K130E z radiolokatorem impulsowo-dopplerowskim I-801 Oko. Bez nich Jachonty są niemal bezużyteczne.

Jednocześnie agencja Interfax doniosła, również powołując się na anonimowe źródła, że Damaszek negocjuje umowę o zakupie myśliwców MiG-29, dodatkowych lekkich systemów przeciwlotniczych oraz pojazdów pancernych. Kwestia ich pozyskania nie została jeszcze przesądzona.

Ze względu na zamieszki w afrykańskich krajach arabskich oraz embargo Rady Bezpieczeństwa ONZ, nałożone na Iran, Syria wyrasta na kluczowego odbiorcę rosyjskiego uzbrojenia na Bliskim Wschodzie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.