Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Jeszcze mniej Bundeswehry?

Strategia i polityka, 27 kwietnia 2011

Do niemieckiej prasy przedostał się wewnętrzny dokument Bundeswehry, prognozujący, że wymagane oszczędności budżetowe spowodują konieczność redukcji liczebności sił zbrojnych do 158 tys. żołnierzy.

Ćwiczenia rekrutów, ostatnich żołnierzy z poboru / Zdjęcie: Bundeswehra

Rezygnacja z klasycznej służby zasadniczej spowodowała, że liczebność niemieckich sił zbrojnych znacznie się zmniejszy. Jeszcze kilka miesięcy temu planowano, że zamiast obecnych 248,7 tys., Bundeswehrę będzie tworzyć 170 tys. żołnierzy zawodowych i do 15 tys. ochotników, którzy odbędą maksymalnie 23-miesięczną służbę, jako wymaganą przez konstytucję namiastkę zasadniczej służby wojskowej (zobacz: 185 tys. żołnierzy).

Poprzedni minister obrony, Karl-Theodor zu Guttenberg (zobacz: Rezygnacja zu Guttenberga) zapewniał, że liczby te zostaną osiągnięte, nawet w sytuacji drastycznych oszczędności budżetowych - resort ma zmniejszyć planowane wcześniej wydatki do 2015 aż o 8,3 mld Euro.

Wewnętrzne analizy, do których dotarł Bild, a później inne niemieckie media, świadczą jednak o tym, że wojsko uznaje jednak obecną sytuację za o wiele trudniejszą, niż wynikałoby z politycznych obietnic.

Szacowany poziom wydatków, przy wprowadzeniu droższej służby zawodowej, może doprowadzić do konieczności zmniejszenia liczebności sił zbrojnych do jedynie 158 tys. żołnierzy.

Może się to przełożyć na rozwiązanie jednej z brygad ogólnowojskowych, jak również być związane z wycofaniem dużych ilości sprzętu wojskowego, a tym śmigłowców uderzeniowych Tiger, myśliwców bombardujących Tornado - co pozostawiłoby w nieodległej przyszłości Luftwaffe jedynie ze 140 Eurofighterami - czy wszystkich 8 fregat typu F122 (Bremen), na łącznie 15 okrętów tej klasy, posiadanej przez Bundesmarine.

Niemiecki rząd zakłada zachowanie zdolności do wysyłania na misje przynajmniej 10 tys. żołnierzy. Autorzy analizy zwracają jednak uwagę, że zmniejszenie liczebności Bundeswehry do 158 tys. spowoduje albo wypaczenie szkolenia pokojowego w Niemczech, albo doprowadzi do zmniejszenia stopnia wyszkolenia żołnierzy, jadących na misje. Rezygnacja z dużej części ciężkiego sprzętu może natomiast zaowocować zmniejszeniem skuteczności działania zaplecza logistycznego i wzrostem kosztów użytkowania sprzętu wojskowego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.