Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Endeavour – ostatni lot

Astronautyka, 16 maja 2011

Dzisiaj z Przylądka Canaveral wystartował prom kosmiczny Endeavour, do misji STS-134. To jego ostatni lot ponad atmosferę ziemską i przedostatni w historii statków tego typu.

Ostatni start Endeavoura. Prom po raz pierwszy znalazł się na orbicie 7 maja 1992. Ma za sobą niemal równo 29 lat służby. Dzisiejszy start rozpoczął 25. misję. Już ostatnią... / Zdjęcie: NASA

Start rozpoczął się o 8:56,26 rano czasu miejscowego, z ponad miesięczną zwłoką, w stosunku do pierwotnych planów (zobacz np.: Koniec lotów Discovery). Powodem były problemy techniczne. Pewien wpływ miało również samobójstwo jednego z pracowników NASA, który rzucił się z górnej części wyrzutni, stabilizującej prom w czasie startu. Tragiczny wypadek zatrzymał prace na całą dobę.

Na pokładzie statku znaleźli się dowódca Mark Kelly, pilot Gregory H. Johnson oraz specjaliści: Michael Fincke, Greg Chamitoff, Andrew Feustel i Włoch Roberto Vittori, reprezentujący Europejską Agencję Kosmiczną. Vittori będzie ostatnim obywatelem zagranicznym, który znajdzie się na pokładzie promu kosmicznego. Załoga Atlantisa, którego start zaplanowano na czerwiec, będzie składająć się wyłącznie z astronautów z USA.

Endeavour wynosi ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej m.in. eksperymentalny moduł Alpha Magnetic Spectrometer, służący do dokładnych pomiarów promieni kosmicznych. Badacze liczą na odkrycie m.in. cząstek antymaterii. Urządzenie zostało zbudowane kosztem 1,5 mld USD, a w program zaangażowano 500 naukowców z 16 krajów.

Na drugim krańcu finansowym znajduje się... 15 kloców Lego, które będą służyły do badania zachowania kosmonautów w warunkach mikrograwitacji. Pomiędzy nimi znajduje się kilka innych urządzeń badawczych, które wzbogacą wyposażeniem MKS lub zastąpią stare systemy.

Powrót Endeavoura planowany jest na 1 czerwca.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.