Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Amerykańscy instruktorzy w Iraku

Strategia i polityka, 28 lipca 2011

W najbliższych tygodniach władze Iraku zdecydują o ewentualnym przedłużeniu pobytu amerykańskich żołnierzy nad Tygrysem i Eufratem. W grę wchodzi niewielka liczebnie grupa instruktorów.

Artylerzyści z 319 Airborne Field Artillery Regiment na wspólnych z Irakijczykami ćwiczeniach na terenie poligonu bazy lotniczej Al Asad, w lutym bieżącego roku. Mieszana obsługa strzela z lekkiej haubicy M119 kalibru 105 mm. Obecnie w Iraku przebywa ok. 47 tys. amerykańskich żołnierzy / Zdjęcie: US Army

W myśl porozumienia z 2008 amerykańscy żołnierze powinni opuścić Irak do końca bieżącego roku. Nie oznacza to jednak, że Waszyngton zdecydował się na zrezygnowanie z kontrolowania tego kraju. W stolicy pozostanie ogromna ambasada, zatrudniająca ok. 20 tys. osób, w tym 5,5 tys. uzbrojonych najemników (zobacz: Miasto-ambasada w Bagdadzie). Pentagon ma również nadzieję na przedłużenie pobytu żołnierzy. Niedawno mówił o tym poprzedni sekretarz obrony, Robert Gates, stwierdzając, że byłyby to czytelny sygnał dla sojuszników USA, zarówno w samym Iraku, jak i krajach ościennych. Obecność wojskowa w Iraku ma także zrównoważyć wpływy irańskie (zobacz: Amerykanie w Iraku po 2011?).

By tak się stało, koniecznym jest jednak prośba miejscowych władz. Wczoraj minister spraw zagranicznych, Kurd Hosziar Zebari poinformował media, że jest zwolennikiem pozostania grupy amerykańskich instruktorów w Iraku. 30 lipca temu tematowi poświęcone będzie spotkanie władz kraju. Ostateczną decyzje podejmie jednak parlament. Ze względu na znaczny stopień podporządkowania klasy politycznej Iraku wpływom USA, można się jednak spodziewać pozytywnej decyzji.

Wydarzenia te zbiegają się z rosnącą aktywnością podziemia. Obecnie, obok ciągle aktywnych ugrupowań sunnickich, najsilniejsze są grupy wywodzące się z milicji szyickich, powiązanych z Iranem. Według danych wywiadu to one stoją za ostatnimi atakami na amerykańskie bazy i konwoje. W ciągu bieżącego roku w Iraku zginęło 44 żołnierzy, z czego większość z wyniku akcji partyzantów. To istotna różnica w porównaniu do ubiegłego roku, kiedy zginęło łącznie 60 Amerykanów, jednak większość z nich zmarła w wyniku wypadków komunikacyjnych, towarzyszących wycofywaniu się jednostek bojowych w tego kraju. Ocenia się, że podziemie próbuje w ten sposób wywrzeć nacisk na pełne wycofanie zagranicznych wojsk z nad Tygrysu i Eufratu.

Codziennie w Iraku dochodzi przynajmniej do kilku odnotowywanych przez międzynarodowe media incydentów zbrojnych. Średnio co miesiąc ginie w tym kraju ok. 50 rządowych policjantów i żołnierzy oraz ok. 120-150 cywilów. Są to jednak liczby kilka-kilkanaście razy mniejsze niż w latach 2006-2007, kiedy podziemie osiągnęło apogeum swojej siły i wpływów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.