Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Udany test Arrow 3

28 lipca 2011

Według doniesień agencji UPI, Izrael przeprowadził udaną próbę pocisku antybalistycznego Arrow 3. To największy pocisk systemu obronnego tego kraju.

Artystyczna wizja głowicy pocisku Arrow 3, która ma trafiać i niszczyć cel bezpośrednim uderzeniem / Rysunek: MDA

Pocisk Arrow 3 ma niszczyć cele na wysokości ponad 100 km, poza atmosferą ziemską. Pozwoli to na trafianie pocisków balistycznych pośredniego zasięgu, a więc pokonujących od 3 do 5,5 tys. km, co odpowiada największym planowanym przez Iran systemom rakietowym.

W izraelskim rozwiązaniu napęd głowicy stanowi silnik na stały materiał pędny ze sterowaną dyszą, co pozwala na uzyskanie większej zwrotności, niż w wypadku sterowania mini-silnikami na paliwo ciekłe. Z kolei umocowana przegubowo głowica naprowadzająca na cel wykorzystuje kombinację wysokiej rozdzielczości sensorów wizualnych i na podczerwień, co umożliwi wykorzystanie astronawigacji i zwiększenie zasięgu wykrywania. Izraelczycy zapewniają, że uzyskają zdolność bezpośredniego trafienia także manewrujących celów.

Program rozwoju nowej broni zainicjowano w 2006, jako dopełnienie palety systemów antyrakietowych, opracowywanych i finansowych wspólnie z USA od dwóch dekad (zobacz np.: Kolejny test Arrow, Iron Dome zestrzelił pocisk).

W ubiegłym roku Tel-Awiw i Waszyngton podpisały porozumienie o wspólnym rozwoju Arrow 3. Amerykanie zobowiązali się przy tym do kontynuowania finansowania projektu i udostępniania własnych technologii (zobacz: Amerykanie sfinansują Arrow 3).

Próba Arrow 3, o której doniosła dzisiaj agencja UPI, jest pierwszym znanym testem nowego systemu. Zapewniono, że zakończył się on sukcesem - zestrzeleniem celu, imitującego pocisk balistyczny. Nie podano jednak dodatkowych szczegółów.

Kierujący programem Yoav Turgeman poinformował jedynie, że system powinien osiągnąć gotowość operacyjną w 2015, rok później niż pierwotnie zakładano. Poważnym problemem jest przy tym brak stacji radiolokacyjnej o odpowiednim zasięgu. Stosowane w systemach Arrow 2 stacje rodziny Green Pine, przeznaczone są do określania pozycji pocisków jedynie krótkiego i średniego zasięgu. Izrael może jednak liczyć na amerykański radar AN/TPY-2, element zestawu THAAD, dyslokowany na Pustynię Negev w październiku 2008. Rozważana jest również modernizacja własnych stacji lub stworzenie całkowicie nowych rozwiązań, w tym umieszczenie radarów na pokładach bezzałogowych statków latających.

Arrow 3 ma wziąć udział we wspólnych z Amerykanami ćwiczeniach Juniper Cobra, które planowane są na styczeń przyszłego roku.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.