Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rozbił się M-346 Master

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 18 listopada 2011

W ZEA spadł do morza szkolno-bojowy Alenia Aermacchi M-346. Stało się to na początku lotu powrotnego do Włoch z pokazów lotniczych Dubai Airshow. Piloci katapultowali się.

Pechowy M-346, sfotografowany w czasie pokazu lotniczego na Dubai Airshow. Po kilkudziesięciu godzinach maszyna roztrzaskała się o wody Zatoki Perskiej / Zdjęcie: flightglobal.com

O wypadku doniosła kilka godzin temu agencja AFP. W lakonicznej informacji podano jedynie, że włoski wojskowy samolot szkolny rozbił się w czasie lotu powrotnego z targów lotniczych w Dubaju. Wkrótce po starcie spadł do morza. Piloci zdołali się katapultować, zostali wyłowieni i przetransportowani do szpitala na rutynowe badania. Nie odnieśli obrażeń. Przyczyny wypadku nie są znane.

Wiadomo jednak, że jedynym włoskim samolotem szkolno-bojowym, który brał udział w pokazach lotniczych, był M-346, a konkretnie pierwszy egzemplarz w konfiguracji seryjnej, przeznaczony dla Aeronautica Militare Italiana (zobacz: Prezentacja M-346 dla Włoch).

Jego utrata to poważny cios dla programu rozwoju nowej konstrukcji i jej marketingu. Alenia Aermacchi zdobyła co prawda zamówienia rodzimych wojsk lotniczych (na 6 egz., z opcją na 9 kolejnych) oraz Singapuru (na 12 maszyn), jednak nadal prowadzi negocjacje z kilku innymi państwami.

Jednym z nich są właśnie Zjednoczone Emiraty Arabskie, kraj który jako pierwszy - już w lutym 2009 - wybrał M-346. Chciał kupić 48 egz. w trzech wersjach: szkolnej, szkolno-bojowej i akrobacyjnej. Szczegółowe negocjacje nie doprowadziły jednak do pomyślnego finału (zobacz: M-346 dla ZEA, MB-339 zamiast M-346). Dzisiejszy wypadek dodatkowo zmniejszył szansę Włochów na pomyślne zakończenie rozmów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.