Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Oblot trzeciego PAK FA

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 22 listopada 2011

Dzisiaj z lotniska fabrycznego KNaAPO w Komsomolsku nad Amurem wystartował trzeci prototyp myśliwca Suchoj T-50 (PAK FA).

Do tej pory Rosjanie nie ujawnili zdjęć 3. prototypu. Dostępne są jedynie obrazy jego poprzedników... / Zdjęcie: Suchoj

Lot odbył się dzień po pierwszych informacjach od rosyjskich spotterów, o pojawieniu się najnowszego T-50 na lotnisku w Komsomolsku.

Za sterami maszyny zasiadł Siergiej Bogdan, ten sam który 29 stycznia 2010 oblatał pierwszy, a 3 marca bieżącego roku również drugi prototyp (zobacz: PAK FA oblatany, Początek prób w locie drugiego PAK FA). Lot trwał godzinę. W jego trakcie oblatywacz sprawdził podstawowe charakterystyki lotne i pracy silnika myśliwca, nie stwierdzając - według producenta - żadnych problemów.

Według przedstawicieli rosyjskiego sektora lotniczego, program testów w powietrzu ma zakończyć się w przyszłym roku i objąć 3 lub 4 prototypy. Później powinno zostać zbudowanych 10 samolotów z produkcji niskoseryjnej, przeznaczonych głównie do testów uzbrojenia i taktyki. Pierwsze samoloty seryjne mają trafić do wojsk lotniczych w 2015.

Na oblatanym dzisiaj T-50 powinna zostać zainstalowana nowa stacja radiolokacyjna ze skanowaniem fazowym. Nie jest jednak pewne, czy będzie to demonstrator czy prototyp w konfiguracji seryjnej. Część lokalnych mediów, powołując się na przedstawicieli przemysłu, twierdzi, że trzeci PAK FA będzie ostatnim prototypem, inne, że dopiero na czwartym zostaną zainstalowane systemy, przewidziane jako standard pierwszych serii produkcyjnych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.