Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Udana próba Mamby

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 05 grudnia 2011

Na francuskim poligonie Biscarrosse odbyła się 14 listopada udana próba zniszczenia celu imitującego pocisk balistyczny średniego zasięgu przez pocisk Aster 30 zestawu Mamba SAMP/T.

Start pocisk Aster 30 do udanej próby / Zdjęcie: DGA

Informację ujawniła ze sporym opóźnieniem francuska agencja zamówień wojskowych DGA, która nadzoruje program rozwoju systemu Mamba SAMP/T (Surface Air Moyenne Portee Terrestre), przewoźnego zestawu średniego zasięgu, przygotowanego dla obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej baz lotnictwa francuskiego i włoskiego przez MBDA i Thalesa, które tworzą spółkę Eurosam.

Pocisk odpalono w kierunku celu, imitującego głowicę balistycznego pocisku średniego zasięgu (zasięg do 3 tys. km), poruszającego się z prędkością ok. 3600 km/h. Aster 30 trafił weń bezpośrednio, ok. 10 od wyrzutni. Celem był pocisk rakietowy, wystrzelony z pokładu myśliwca. Zestaw obsługiwali żołnierze wojsk lotniczych.

Wcześniej, w listopadzie ubiegłego roku oddział prób pocisków rakietowych DGA, przeprowadził podobną próbę, przeciwko imitacji pocisku balistycznego o zasięgu do 600 km. Według nieoficjalnych, ale pewnych informacji, był to Black Sparrow Rafaela, wystrzelony spod izraelskiego F-15 (zobacz: DGA potwierdza sukces Astera 30). Możliwe, że identyczny tandem wykorzystano również w czasie tegorocznej próby.

Test przybliża okres uzyskania statusu pełnej gotowości operacyjnej przez systemy Mamba. 7 zestawów posiadają obecnie francuskie, a trzy kolejne włoskie wojska lotnicze. Planuje się, że pierwsze z nich osiągną gotowość w połowie przyszłego roku (Francuzi ogłosili uzyskanie wstępnej gotowości operacyjnej 12 października 2011).

Jednocześnie Mamba jest reklamowana przez Francuzów jako pierwszy europejski system przeciwlotniczy, zdolny przechwytywać pociski balistyczne, co ma ogromne znaczenie w okresie budowania własnych możliwości antybalistycznych przez kraje UE. Wpisuje się przez to w wysiłki Grupy Bumar, zmierzające do zbudowania rodzimego systemu, znanego jako Tarcza Polski, w oparciu m.in. o pociski Aster 30 (zobacz np.: Przeciwlotnicze manewry MON).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.