Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Austria nie sprzeda Eurofighterów

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 05 stycznia 2012

Norbert Darabos minister obrony Austrii stanowczo odrzucił propozycję swojego partyjnego, socjaldemokratycznego przełożonego, dotyczącą sprzedaży posiadanych myśliwców Eurofighter.

Jeden z austriackich Eurofighetrów. Wiedeń zamówił je w czerwcu 2003, odbierając myśliwce w latach 2007-2009. Wcześniej kraj ten wykorzystywał Saaby J35 Draken, a w kilkuletnim okresie przejściowym, od 2005, wypożyczone od Szwajcarów F-5E/F Tiger II / Zdjęcie: MO Austrii

Austria, przeżywająca podobne problemy budżetowe, jak niemal wszystkie państwa Starego Kontynentu, zdecydowała się na zmniejszenie wydatków wojskowych. Częścią tego planu jest wycofanie lub - rzadziej - sprzedaż większości pojazdów pancernych oraz niewielkie, ale istotne, bo dotyczące najwyższych rangą stanowisk, ograniczenie liczby etatów (zobacz: Austria zmniejszy liczbę wozów pancernych).

W ostatnią niedzielę sekretarz generalny socjaldemokratycznej SPö, Günther Kräuter powiedział, że Austria powinna sprzedać 15 posiadanych myśliwców Eurofighter. Samoloty te są bowiem drogie w utrzymaniu. Z punktu widzenia zmniejszenia długu publicznego, istotne byłyby również stosunkowo duże kwoty za młode wiekiem i nowoczesne maszyny.

Już następnego dnia partyjny podwładny Kräuter, szef resortu obrony zdecydowanie odrzucił ten pomysł. Norbert Darabos stwierdził, że myśliwce są niezbędne do zapewnienia ochrony przestrzeni powietrznej kraju i dla zachowania neutralności Austrii. Dodał, że propozycja ta nie jest rozpatrywana.

Władze Austrii uznają, że konwencjonalne zagrożenie dla ich kraju, otoczonego przyjaznymi państwami, jest nieprawdopodobne. Stąd zmniejszenie liczebności sił zbrojnych i uzbrojenia wojsk lądowych. Za większe wyzwanie uznano możliwość cyberataków i prowadzenia w ich kraju działań wywiadowczych. Służby, zajmujące się tymi zagrożeniami, są rozbudowywane.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.