Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy Poseidon dostarczony

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 08 marca 2012

6 marca przedstawiciele Boeinga poinformowali, że dwa dni wcześniej przekazali US Navy pierwszy samolot morski P-8A Poseidon. Lotnictwo marynarki chce kupić łącznie 117 takich maszyn.

Start seryjnego Poseidona z lotniska zakładowego Boeinga w Seatlle do lotu do bazy Naval Air Station Jacksonville, na Florydzie, gdzie rozpocznie się szkolenie przyszłych załóg / Zdjęcie: Boeing

Posejdon to przebudowany Boeing B737-800, od którego zapożyczono kadłub, większość systemów lotu i silniki CFM567. Maszyna otrzymała jednak 5 dodatkowych zbiorników paliwa, które zdecydowanie zwiększą zasięg działania. P-8A zostanie wyposażony w boje hydroakustyczne, bomby głębinowe, torpedy, a do zwalczania okrętów nawodnych - pociski AGM-84 Harpoon. Przewidywany jest również wariant rozpoznania radioelektronicznego.

P-8A zastąpią - wspólnie z bezzałogowymi RQ-4N - starzejące się Lockheedy P-3C Orion. Wstępne, ramowe zamówienie na 108 samolotów tego typu złożono w 2004. Pierwszy lot prototypu odbył się w kwietniu 2009 (zobacz: Oblot Posejdona). Na początku ubiegłego roku Pentagon podpisał z Boeingiem porozumienie o dostawach pierwszej partii samolotów seryjnych (zobacz: Zamówienie seryjnych Posejdonów).

Do tej pory zbudowano także 8 samolotów testowych, z których 2 wykorzystano do prób naziemnych. Jeden z prototypów, przechodzący serię prób w Naval Air Station Patuxent River, ma za sobą już 1,5 tys. h lotów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.