Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rekordowa dotacja USA dla Izraela

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 08 maja 2012

Kongres USA zaproponował przeznaczenie z budżetu 2013 prawie miliarda dolarów na rozbudowę izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

Komisja Obrony kongresu USA zatwierdziła wczoraj projekt ustawy przewidującej kwotę 948,736,000 USD na program budowy izraelskich systemów przeciwrakietowych. Wczorajsza decyzja zwiększa przewidziany umową z 2007 coroczny budżet pomocy wojskowej dla Izraela z 3,1 mld USD do rekordowej kwoty 4 mld USD (zobacz: Większe dotacje USA dla Izraela, 2008-07-01). Wszystko wskazuje na to, że projekt zostanie zrealizowany.

Dodatkowy budżet przewiduje zakup nowych baterii Iron Dome. System został wybrany przez izraelskie władze wojskowe do zwalczania artyleryjskich pocisków rakietowych i klasycznych pocisków kal. 155 mm w lutym 2007. Od tego czasu Rafael Advanced Defense Systems, przy wsparciu technologicznym i finansowym USA, wdrożył system oraz przekazał wojsku cztery baterie, przeznaczone do ochrony południowej i północnej granicy kraju (zdjęcie: Grzegorz Hołdanowicz). System po raz pierwszy został zaprezentowany na Eurosatory w 2010 (zobacz: Iron Dome gotowy do służby, 2010-06-20).

Wzrostu budżetu na izraelski system obrony oczekiwano już w od marca, gdy Pentagon ogłosił, że wspieranie bezpieczeństwa państwa Izrael jest priorytetem prezydenta Obamy i sekretarza Panetty. Departament Obrony poparł wtedy wniosek Izraela o sfinansowanie dodatkowych systemów Iron Dome. Izrael ma obecnie trzy baterie tego systemu. W najbliższym czasie dojdzie czwarta. W 2013 ma być ich 6, a w sumie ma zostać przyjętych do uzbrojenia co najmniej 9 baterii Iron Dome.

System został wdrożony do służby w 2011 i od razu przeszedł test skuteczności niszcząc wystrzelony w kierunku Izraela pocisk rakietowy. Według Jerusalem Post z 30 grudnia 2011, Iron Dome udało się uzyskać 75-% sprawność przy przechwytywaniu celów wystrzeliwanych przez Hamas. Np. w kwietniu 2011 system przechwycił i zniszczył 8 z 10 rakiet, w sierpniu 22 z 28, a w październiku 3 z 9.

Rozwój systemu Iron Dome finansowany jest przez USA. W ubiegłym roku Waszyngton przeznaczył na ten cel 205 mln USD. Izrael skarży się, że system jest drogi w eksploatacji, cena pocisku przechwytującego wynosi ok. 50 tys. USD, a bateria kosztuje ok 45 mln dolarów. Władze Izraela głośno wtedy mówiły, iż liczą na pomoc USA w wysokości ok. 1 mld USD, aby dysponować w linii 10-15 bateriami.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.