Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rakietowe zbrojenia Seulu

Strategia i polityka, 22 maja 2012

Według nieoficjalnych informacji, Republika Korei przeznaczy w ciągu najbliższych 5 lat równowartość ponad 2 mld USD na zakup pocisków, zdolnych atakować cele na całym terytorium KRL-D.

Najnowsza broń w arsenale rakietowym Korei Południowej, pocisk samosterujący Hyunmoo-3, który został publicznie zaprezentowany w kwietniu bieżącego roku, choć do mediów przeciekły wcześniej informacje, że jego produkcja seryjna rozpoczęła się już w 2008 / Zdjęcie: sawfnews.com

Według doniesień południokoreańskich mediów, w czasie posiedzenia władz tego 28 kwietnia bieżącego roku, prezydent Lee Myung-Bak zaaprobował plan przeznaczenia w ciągu najbliższych 5 lat 2,5 bln wonów (ok. 2,1 mld USD) na wyprodukowanie i zakup 500-600 pocisków balistycznych oraz samosterujących. Dzięki nim siły zbrojne Republiki Korei miałyby skokowo zwiększyć możliwości niszczenie instalacji nuklearnych oraz środków przenoszenia broni masowego rażenia komunistycznego sąsiada z północy, już w pierwszych godzinach po rozpoczęciu potencjalnej wojny.

Równocześnie południowokoreańska telewizja przedstawiła film resortu obrony, pokazujący pocisk balistyczny nowego typu, nie określając jednak jego typu ani nazwy / Zdjęcie: MO Republiki Korei

Obecnie - poza pociskami rakietowymi USA - Seul może liczyć na niewielkie partie nowych, samosterujących pocisków rodziny Hyunmoo-3 (na podstawie niepełnych danych podaje się, że ich wersje oznaczone jako A, B i C mają zasięg odpowiednio 500, 1000 i 1500 km), przenoszących głowicę bojową o masie 500 kg. Podstawowym orężem są jednak klasyczne pociski balistyczne rodziny Hyunmoo-1 i 2, o zasięgu 180-500 km, w zależności od wersji.

Seul utrzymywał fakt rozwoju i posiadania Hyunmoo-3 w tajemnicy, potwierdzając oficjalnie ich istnienie dopiero dzięki materiałowi, wyemitowanemu w telewizji 19 kwietnia. Była to informacyjna odpowiedź na przeprowadzoną 13 kwietnia przez Koreę Północną nieudaną próbę umieszczenia satelity na orbicie Ziemi, która przez wielu obserwatorów została uznana jako kolejny - zakazany rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ - test pocisku balistycznego średniego zasięgu (zobacz: Nieudana próba rakiety).

Jeden z rodziny pocisków balistycznych Hyunmoo, wywodzących się z przeciwlotniczych Nike Hercules. Dzięki nim Seul może atakować cele położone na dystansach do 500 km / Zdjęcie: nosint.com

W materiale pokazano także start niezidentyfikowanego pocisku rakietowego, określonego jako nowy pocisk balistyczny. Można przypuszczać, że ostatnia decyzja południowokoreańskich władz dotyczyła zakupów właśnie tej broni oraz pocisków samosterujących, w łącznej liczbie 500-600 egz.

Ich potencjalnymi celami będą w pierwszej kolejności instalacje nuklearne KRL-D, jak również rozpoznane mobilne wyrzutnie pocisków balistycznych. Szacuje się, że Pjongjang ma ich ok. tysiąca.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.