Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Włoska wyprzedaż

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, Wojska lądowe, 11 czerwca 2012

W związku ze zmniejszeniem wydatków wojskowych i sił zbrojnych Włoch, Rzym planuje oferowanie na sprzedaż wielu używanych typów wyposażenia wojskowego, w tym okrętów wojennych i pojazdów pancernych.

Fregata Maestrale, pierwsza z ośmiu jednostek tego typu, które wchodziły do służby w latach 1982-1985. Okręty o długości niemal 123 m i wyporności 3100 m miały być stopniowo zastępowane przez fregaty typu FREMM. Wszystko wskazuje jednak na to, że Włosi znacznie przyspieszą proces ich wycofywania / Zdjęcie: Marina Militare

Włoskie wydatki wojskowe spadają nieustannie od 2009, w bardzo szybkim tempie. Konieczność redukcji zadłużenia budżetu państwa spowodowały, że o ile resort obrony w 2008 dysponował 22,4 mld, dzisiaj jest to już tylko 17,6 mld Euro. Co gorsza, planowane są kolejne redukcje, które zakończą się dopiero w 2014.

W takiej sytuacji władze wojskowe w Rzymie zamierzają ograniczyć liczbę żołnierzy oraz uzbrojenia. Cięcia dotkną zarówno programów zakupów nowych typów wyposażenia, w tym np. liczby myśliwców Lockheed Martin F-35 Lightning II (zobacz: Problemy włoskiego lotnictwa), ale także obecnie wykorzystywanego.

Włoska marynarka wojenna ma obecnie 82 nawodne okręty bojowe. Resort obrony zamierza w ciągu najbliższych 5-6 lat wycofać aż 28 egz., w tym 7 fregat i 6-8 korwet Są to okręty mające za sobą wiele lat służby, jednak ich przejście do rezerwy miało pierwotnie być rozłożone na o wiele dłuższy okres. Te, które reprezentują jeszcze stosunkowo wysoki potencjał bojowy, mają być sprzedane. Część zostanie zaoferowana jako bezpłatny dar, pozostałe natomiast zostaną zezłomowane. Według dostępnych informacji, fregaty typu Maestrale mogą trafić - po sprzedaży - na Filipiny.

Podobną wyprzedaż planują także wojska lądowe. W grę wchodzą transportery M113, haubice samobieżne M109L oraz czołgi Leopard 1A5, których 120 przechowywanych jest jako rezerwa mobilizacyjna. Wśród potencjalnych odbiorców wymienia się m.in. Kolumbię i Peru.

We wszystkie transakcje mają być zaangażowane włoskie przedsiębiorstwa, oferujące usługi serwisowe lub modernizacyjne. Dopuszcza się także możliwość bezpłatnego oferowania sprawnego sprzętu wojskowego, w ramach rozwiązań przejściowych, przed zakupem nowoczesnych produktów włoskiego przemysłu obronnego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.