Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tavory dla Azerbejdżanu

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 20 czerwca 2012

Azerbejdżan zakupił licencję na izraelskie karabinki Tavor w układzie bezkolbowym i zamierza zastąpić nimi dotychczas używane kałasznikowy.

Azerowie zdecydowali się wytwarzać na licencji w kraju izraelskie karabinki automatyczne. Pierwsze Tavory trafiły w ręce przedstawicieli MSW Azerbejdżanu już ponad 4 lata temu, czego dowodem są zdjęcia z parady w Baku z 26 czerwca 2008 / Zdjęcie: MO Azerbejdżanu

Według doniesień lokalnych mediów, powołujących się na ministerstwo obrony Azerbejdżanu, państwo to zakupiło od Izraelczyków licencję na produkcję karabinków IWI Tavor. Nowa konstrukcja ma zastąpić w wojsku dotychczas używane karabinki AK/AKM kal. 7,62 mm i AK-74/AK-74M kal. 5,45 mm produkcji radzieckiej i rumuńskiej. Nie jest jednak pewne, czy Azerowie wybrali starszy model Tavor TAR-21, czy też jego unowocześnioną odmianę Micro Tavor X95. Zakup licencji oznacza kolejny etap rozbudowy lokalnego przemysłu zbrojeniowego (Azerbejdżan na MSPO, 2010-09-07).

W 2012 Azerbejdżan podpisał z Izraelem już dwie duże umowy na zakup uzbrojenia, warte łącznie 1,6 mld dolarów, obejmujące m.in. dostawy bezzałogowych statków latających (Produkcja izraelskich bsl w Azerbejdżanie, 2011-03-10), radarów i innego wyposażenia. W kwietniu azerskie ministerstwo obrony podpisano porozumienie z przedsiębiorstwem Rafael dotyczące pozyskania przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike SR o zasięgu do 1,5 km i Spike LR o zasięgu do 4 km, jak też Elbitem o zakupach 120-mm moździerzy Cardom (40 mln USD na izraelskie moździerze, 2011-09-20).

 W 2011 ujawniono fotografie funkcjonariuszy azerskich jednostek specjalnych ministerstwa spraw wewnętrznych z 5,56-mm karabinkami IWI X95 - unowocześnioną i zmodyfikowaną odmianą Tavora TAR-21 / Zdjęcie: HHN

Pierwszy raz niewielka liczba karabinków IWI TAR-21, w które uzbrojeni byli funkcjonariusze jednostek specjalnych ministerstwa spraw wewnętrznych została zaprezentowana Azerbejdżanu na paradzie z okazji 90. rocznicy utworzenia sił zbrojnych pod koniec czerwca 2008 (Azerbejdżan pokazał zęby, 2008-07-01). Niemniej, broń z Izraela była kupowana już wcześniej. Do azerskich formacji mundurowych trafiły m.in. wycofane z armii izraelskiej i wyremontowane 9-mm pistolety maszynowe IMI UZI.

Do tej pory jedynym państwem, które uzyskało prawa do licencyjnego wytwarzania izraelskich konstrukcji była Ukraina (Tavory dla Ukrainy, 2008-10-12). Państwowe przedsiębiorstwo Fort miało dostarczać broń dla przedstawicieli ministerstwa spraw wewnętrznych. Niemniej, do tej pory ukraińskie MSW nie zakupiło ani jednej partii izraelskiego uzbrojenia, a dotychczas prezentowane modele pochodzą z fabryki IWI w Ramat ha-Szaron. Rozważana była także produkcja Tavorów w Brazylii przez koncern Taurus, o ile broń ta wygra w przetargu na nową broń indywidualną kal. 5,56 mm dla armii. Tak się jednak nie stało, Brazylijczycy wybrali lokalnie produkowany karabinek automatyczny IMBEL IA2.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.