Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tavory dla Azerbejdżanu

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 20 czerwca 2012

Azerbejdżan zakupił licencję na izraelskie karabinki Tavor w układzie bezkolbowym i zamierza zastąpić nimi dotychczas używane kałasznikowy.

Azerowie zdecydowali się wytwarzać na licencji w kraju izraelskie karabinki automatyczne. Pierwsze Tavory trafiły w ręce przedstawicieli MSW Azerbejdżanu już ponad 4 lata temu, czego dowodem są zdjęcia z parady w Baku z 26 czerwca 2008 / Zdjęcie: MO Azerbejdżanu

Według doniesień lokalnych mediów, powołujących się na ministerstwo obrony Azerbejdżanu, państwo to zakupiło od Izraelczyków licencję na produkcję karabinków IWI Tavor. Nowa konstrukcja ma zastąpić w wojsku dotychczas używane karabinki AK/AKM kal. 7,62 mm i AK-74/AK-74M kal. 5,45 mm produkcji radzieckiej i rumuńskiej. Nie jest jednak pewne, czy Azerowie wybrali starszy model Tavor TAR-21, czy też jego unowocześnioną odmianę Micro Tavor X95. Zakup licencji oznacza kolejny etap rozbudowy lokalnego przemysłu zbrojeniowego (Azerbejdżan na MSPO, 2010-09-07).

W 2012 Azerbejdżan podpisał z Izraelem już dwie duże umowy na zakup uzbrojenia, warte łącznie 1,6 mld dolarów, obejmujące m.in. dostawy bezzałogowych statków latających (Produkcja izraelskich bsl w Azerbejdżanie, 2011-03-10), radarów i innego wyposażenia. W kwietniu azerskie ministerstwo obrony podpisano porozumienie z przedsiębiorstwem Rafael dotyczące pozyskania przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike SR o zasięgu do 1,5 km i Spike LR o zasięgu do 4 km, jak też Elbitem o zakupach 120-mm moździerzy Cardom (40 mln USD na izraelskie moździerze, 2011-09-20).

 W 2011 ujawniono fotografie funkcjonariuszy azerskich jednostek specjalnych ministerstwa spraw wewnętrznych z 5,56-mm karabinkami IWI X95 - unowocześnioną i zmodyfikowaną odmianą Tavora TAR-21 / Zdjęcie: HHN

Pierwszy raz niewielka liczba karabinków IWI TAR-21, w które uzbrojeni byli funkcjonariusze jednostek specjalnych ministerstwa spraw wewnętrznych została zaprezentowana Azerbejdżanu na paradzie z okazji 90. rocznicy utworzenia sił zbrojnych pod koniec czerwca 2008 (Azerbejdżan pokazał zęby, 2008-07-01). Niemniej, broń z Izraela była kupowana już wcześniej. Do azerskich formacji mundurowych trafiły m.in. wycofane z armii izraelskiej i wyremontowane 9-mm pistolety maszynowe IMI UZI.

Do tej pory jedynym państwem, które uzyskało prawa do licencyjnego wytwarzania izraelskich konstrukcji była Ukraina (Tavory dla Ukrainy, 2008-10-12). Państwowe przedsiębiorstwo Fort miało dostarczać broń dla przedstawicieli ministerstwa spraw wewnętrznych. Niemniej, do tej pory ukraińskie MSW nie zakupiło ani jednej partii izraelskiego uzbrojenia, a dotychczas prezentowane modele pochodzą z fabryki IWI w Ramat ha-Szaron. Rozważana była także produkcja Tavorów w Brazylii przez koncern Taurus, o ile broń ta wygra w przetargu na nową broń indywidualną kal. 5,56 mm dla armii. Tak się jednak nie stało, Brazylijczycy wybrali lokalnie produkowany karabinek automatyczny IMBEL IA2.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.