Azerbejdżan zakupił licencję na izraelskie karabinki Tavor w układzie bezkolbowym i zamierza zastąpić nimi dotychczas używane kałasznikowy.
Według doniesień lokalnych mediów, powołujących się na ministerstwo obrony Azerbejdżanu, państwo to zakupiło od Izraelczyków licencję na produkcję karabinków IWI Tavor. Nowa konstrukcja ma zastąpić w wojsku dotychczas używane karabinki AK/AKM kal. 7,62 mm i AK-74/AK-74M kal. 5,45 mm produkcji radzieckiej i rumuńskiej. Nie jest jednak pewne, czy Azerowie wybrali starszy model Tavor TAR-21, czy też jego unowocześnioną odmianę Micro Tavor X95. Zakup licencji oznacza kolejny etap rozbudowy lokalnego przemysłu zbrojeniowego (Azerbejdżan na MSPO, 2010-09-07).
W 2012 Azerbejdżan podpisał z Izraelem już dwie duże umowy na zakup uzbrojenia, warte łącznie 1,6 mld dolarów, obejmujące m.in. dostawy bezzałogowych statków latających (Produkcja izraelskich bsl w Azerbejdżanie, 2011-03-10), radarów i innego wyposażenia. W kwietniu azerskie ministerstwo obrony podpisano porozumienie z przedsiębiorstwem Rafael dotyczące pozyskania przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike SR o zasięgu do 1,5 km i Spike LR o zasięgu do 4 km, jak też Elbitem o zakupach 120-mm moździerzy Cardom (40 mln USD na izraelskie moździerze, 2011-09-20).
Pierwszy raz niewielka liczba karabinków IWI TAR-21, w które uzbrojeni byli funkcjonariusze jednostek specjalnych ministerstwa spraw wewnętrznych została zaprezentowana Azerbejdżanu na paradzie z okazji 90. rocznicy utworzenia sił zbrojnych pod koniec czerwca 2008 (Azerbejdżan pokazał zęby, 2008-07-01). Niemniej, broń z Izraela była kupowana już wcześniej. Do azerskich formacji mundurowych trafiły m.in. wycofane z armii izraelskiej i wyremontowane 9-mm pistolety maszynowe IMI UZI.
Do tej pory jedynym państwem, które uzyskało prawa do licencyjnego wytwarzania izraelskich konstrukcji była Ukraina (Tavory dla Ukrainy, 2008-10-12). Państwowe przedsiębiorstwo Fort miało dostarczać broń dla przedstawicieli ministerstwa spraw wewnętrznych. Niemniej, do tej pory ukraińskie MSW nie zakupiło ani jednej partii izraelskiego uzbrojenia, a dotychczas prezentowane modele pochodzą z fabryki IWI w Ramat ha-Szaron. Rozważana była także produkcja Tavorów w Brazylii przez koncern Taurus, o ile broń ta wygra w przetargu na nową broń indywidualną kal. 5,56 mm dla armii. Tak się jednak nie stało, Brazylijczycy wybrali lokalnie produkowany karabinek automatyczny IMBEL IA2.