Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Holenderska powtórka

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 07 lipca 2012

Holenderski parlament opowiedział się za rezygnacją z zakupu myśliwców Lockheed Martin F-35A Lightning II. Decyzję w tej sprawie podejmie jednak na nowy rząd. To identyczna sytuacja jak 2 lata temu.

Pierwszy F-35 dla Holandii. Jego montaż zakończył się 1 kwietnia bieżącego roku / Zdjęcie: Lockheed Martin

Większość 150-osobowej niższej izby holenderskiego parlamentu zagłosowała w czwartek za rezygnacją z udziału w programie zakupu amerykańskich F-35. Jako powód podano wzrastające koszty samolotów, opóźnienia, brak gwarancji dotyczących zamówień dla rodzimego przemysłu, a także konieczność ograniczenia wydatków finansowych.

Ostateczną decyzję, co do ewentualnego wycofania się z programu, pozostawiono jednak nowemu rządowi. Stary upadł na tle obecnego kryzysu budżetowego kilka miesięcy temu, a wybory wyznaczono na wrzesień.

Przypomina to - niemal w identyczny sposób - sytuację z maja 2010 (zobacz: Holandia - ku rezygnacji z F-35). Wtedy jednak wyłoniony po wyborach rząd przeforsował kontynuowanie programu, który wszedł w kolejną fazę: w kwietniu zakończono montaż pierwszego z dwóch zamówionych przez Holendrów Lightningów II, które mają zostać wykorzystane w procesie szkolenia pilotów i mechaników na terenie USA.

Co więcej, resort obrony stara się ograniczyć koszty, przez zmniejszenie liczby zamawianych samolotów. Zamiast pierwotnie planowanych 85, obecnie rozpatruje się zakup jedynie 40-50 myśliwców (zobacz: Mniej holenderskich F-35). Wszystko to powoduje, że możliwość rezygnacji z F-35 jest mało prawdopodobna. Jedynym realnym zagrożeniem jest nadal napięta sytuacja budżetowa, mimo realizowanego programu oszczędnościowego. W siłach zbrojnych doprowadził on już do drastycznego zmniejszenia wydatków i ograniczenia zatrudnienia (zobacz: Co siódmy straci pracę), choć nie ma pewności, czy środki te okażą się wystarczające.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra