Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zwolnienia pracowników cywilnych

Strategia i polityka, 28 lipca 2012

Jeżeli Pentagon będzie musiał zastosować kolejne, automatyczne redukcje wydatków, koniecznym będzie natychmiastowe zwolnienie 89 tys. pracowników cywilnych. Do tej pory nie uczyniono w tej sprawie nic.

Pentagon zatrudnia obecnie niemal 790 tys. pracowników cywilnych. Ich liczba ma być zmniejszona o kilkadziesiąt tys. w sposób stopniowy do 2018 włącznie. Jeżeli jednak wejdą w życie przepisy sekwestracyjne, zwolnienie trzeba będzie przeprowadzić jednorazowo / Zdjęcie: DO USA

Na fali obecnych cięć budżetowych, środki na obronność w USA nieznacznie spadają. Dotychczasowe oszczędności są jednak zbyt małe, by udało się zahamować wzrost długu budżetu federalnego, który już przekroczył 15 bln USD. Amerykańskie przepisy wymagają kolejnych, drastycznych ograniczeń wydatków w wysokości 1,2 bln USD, w ciągu kilku najbliższych lat.

Rozłożeniem tej kwoty na poszczególne resorty zajmuje się specjalna komisja parlamentarna, jednak nie doszła ona do porozumienia w sprawie podziału wspomnianej sumy. W takim wypadku cięcia będą wprowadzane automatycznie, proporcjonalnie do wielkości budżetów poszczególnych ministerstw (Dramatyczny apel Panetty, 2011-11-22).

Jeżeli komisja nie będzie nadal w stanie osiągnąć kompromisu, ograniczenie wydatków wejdzie w życie 2 stycznia 2013. Tymczasem parlamentarzyści nadzorujący departament obrony stwierdzili, że jest on kompletnie nieprzygotowany na coraz bardziej realną konieczność ograniczenia wydatków o dodatkowe 56,7 mld USD. Dotyczy to przede wszystkim braku analiz, dotyczących wpływu cięć na proces zakupu wyposażenia wojskowego, prowadzenia bieżących operacji i szkolenia.

Coraz bardziej palącym problemem jest także kwestia zwolnień. Wiadomo, że nie obejmą one stanowisk wojskowych, dotkną jednak 11,3% pracowników cywilnych - łącznie 89 tys. osób. Parlamentarzyści wskazali, że obowiązujące przepisy określają całkowity okres wypowiedzenia na 105 dni. Oznacza to, że wymówienia powinny zostać wręczone nie później niż 18 września bieżącego roku. Tymczasem do dzisiaj nie ma nawet zarysu planu zwolnień.

Sytuację tę można tłumaczyć jedynie optymizmem kierownictwa Pentagonu, które ciągle wyraża publicznie nadzieję, że automatyczne przydzielenie poszczególnym resortom kwot oszczędności nie wejdzie w życie. Wojsko wielokrotnie wskazywało, że dodatkowe zmniejszenie środków finansowych spowoduje ograniczenie potencjału bojowego i wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo kraju.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.