Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dania chce kupić transportery

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 11 sierpnia 2012

Ministerstwo obrony Danii zaprosiło 8 przedsiębiorstw do udziału w przetargu na nowy transporter opancerzony dla wojsk lądowych. Nowe wozy mają zastąpić PMV M113.

Transporter opancerzony PMV M113 G3 DK z dodatkowym opancerzeniem używany przez wojsko duńskie w Afganistanie. Obecnie wozy tego typu, ze względu na niewystarczające opancerzenie, ochronę przeciwminową i przeciw głowicom z RPG-7 mają być zastępowane zmodernizowanym PMV M113 G4 DK /  Zdjęcie: MO Danii

Planowana wymiana wozów PMV (Pansret mandskabsvogn) M113 związana jest przede wszystkim z ich wiekiem. W coraz mniejszym stopniu są one w stanie sprostać wymaganiom współczesnego pola walki. Duńskie ministerstwo obrony nie sprecyzowało jednak, czy nowy transporter ma mieć trakcję gąsienicową, jak M113, czy też kołową. Dlatego też do udziału w przetargu zachęcono przedsiębiorstwa specjalizujące się w jednym, jak i drugim segmencie wozów.

Duńczycy wielkość kontraktu szacują na 360 transporterów opancerzonych, acz zapisano w nim, że rzeczywiste zamówienie może wynosić od 205 do 450 wozów. Armia poszukuje pojazdów w 6 odmianach: transportera piechoty, wozu dowodzenia, wozu inżynieryjnego, ambulansu, wozu zabezpieczenia technicznego i samobieżnego moździerza. Potencjalny oferent ma dostarczyć pojazd w wersji podstawowej do Oksbol, gdzie będzie poddawany intensywnym testom.

Jednym z transporterów, które mogą być rozpatrywane w przyszłym  przetargu jest Patria AMV (Armored Modular Vehicle) 8x8. Na zdjęciu ze  120-mm systemem moździerzowym NEMO / Zdjęcie: Patria

Zaproszenie do zgłaszania pojazdów gąsienicowych otrzymały FFG Flensburger Fahrzeugbau GmbH (Niemiecki demonstrator G5, 2012-03-13), BAE Systems Hägglunds i Rheinmentall Landsysteme. Z kolei wozy kołowe będą rozpatrywane spośród propozycji zgłoszonych przez Nexter Systems, Patria Land Systems i ARTEC. Wyjątkiem wśród zaproszonych podmiotów jest General Dynamics European Land Systems - Santa Barbara Sistema (GDELS-SBS) specjalizujący się w produkcji pojazdów wojskowych obu typów. Potencjalni dostawcy mają czas do 26 października 2012 na dostarczenie swoich ofert.

W 1968 Dania kupiła 680 PMV M113/A1, z których 50 zostało w latach 1989-1993 zmodyfikowanych do wersji PMV M113 G2 DK (PNMK m/92), uzbrojonej w 25-mm armatę. Kolejna modernizacja rozpoczęła się w 1999 i obejmowała m.in. wymianę silnika, układu przenoszenia napędu, hamulców, jak też wzmocnienie podwozia oraz opancerzenia i była realizowana przez niemieckie przedsiębiorstwo FFG. Do standardu PMV M113 G3 DK zostało doprowadzonych w latach 2001-2004 257 z 632 pozostających na stanie pojazdów.

Część z G3 wysłanych do Iraku i Afganistanu otrzymało dodatkowe opancerzenie, niestety niewystarczające, co zmusiło ministerstwo obrony do opracowania kolejnej modernizacji. PMV M113 G4 DK ma dodatkową osłonę burt i podwozia, efektywny system gaśniczy i opancerzenie siatkowe, chroniące przed głowicami wystrzelonymi z RPG-7.

Dania zamówiła 40 PMV M113 G4 DK, ale po dostarczeniu  10 do Afganistanu w marcu 2012 okazało się, że  przedział bojowy uległ takiemu zmniejszeniu, że mogą się w nim mieścić  bezpiecznie tylko żołnierze o wzroście do 175 cm. Wyżsi - 30-50% personelu - nie dość, że nie są odpowiednio chronieni, to  dodatkowo narażeni są na urazy głowy po uderzeniu o strop  pojazdu. Wymusiło to przekonstruowanie kolejnych 30 G4 i podwyższenie przedziału o 130 mm /  Zdjęcie: MO Danii

Zakup nowych transporterów wiązać się ma nie tylko z modernizacją wyposażenia duńskich wojsk lądowych. Jest to też element procesu uniwersalizacji uzbrojenia wchodzącego w skład sił zbrojnych państw skandynawskich. Dania, Norwegia, Szwecja i Finlandia już teraz wykorzystują podobne uzbrojenie w przypadku czołgów (Leopard 2) oraz bojowych wozów piechoty (CV90) (Norweski kontrakt na CV90, 2012-06-2). Z kolei w 2010 Szwecja zatwierdziła wybór fińskiej Patrii AMV 8x8 jako dostarczyciela 113 nowych wozów opancerzonych (Patria - zatwierdzenie wyboru AMV, 2010-11-29). Wozy te znajdują się również w wyposażeniu wojsk lądowych Finlandii. Możliwe też, że będą brały udział w przyszłym duńskim przetargu.

W dłuższej perspektywie czasowej takie rozwiązania mogą przynieść duże korzyści finansowe związane zarówno z procesem eksploatacji (np. wspólne nabywanie części zamiennych), jak i modernizacji wozów (ujednolicenie procesu). Podobne rozwiązana stosowane są również w przypadku innych państw europejskich (Wspólna armia Beneluksu?, 2012-04-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.