Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indie zamawiają M777 w USA

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 01 października 2012

Indyjskie media informują, cytując przedstawicieli rządu, że New Delhi zamierza złożyć oficjalne zamówienie u amerykańskich władz na zakup 145 lekkich 155-mm haubic holowanych M777.

Haubice M777 mają przede wszystkim wesprzeć jednostki wojsk lądowych rozlokowane w wysokogórskich rejonach graniczących z Pakistanem i ChRL. Na zdjęciu żołnierze z 25 Dywizji Piechoty USA w czasie ćwiczeń wykorzystania operacyjnego haubic na terenie ośrodka treningowego wojsk lądowych USA w Fort Irwin / Zdjęcie: US Army

New Delhi przyznało, że oficjalne zamówienie zostanie wystosowane do Waszyngtonu jeszcze w październiku. M777 miałyby zostać nabyte w ramach Foreign Military Sales, a więc z obowiązkowym pośrednictwem władz USA. Pozytywną decyzję w tej sprawie wydała w ostatnich dniach indyjska Rada Uzbrojenia - Defence Acquisition Council (DAC).

O zakupie nowych haubic dla wojsk lądowych Indii mówiło się od wielu lat, jednak bez większych konkretów. Swego rodzaju przełomem okazała się decyzja DAC z maja br., kiedy to Rada ogłosiła plany przyspieszenia realizacji wielu programów modernizacyjnych wyposażenia indyjskiej armii, w tym właśnie tego dotyczącego zakupu M777 (Hindusi modernizują artylerię, 2012-05-11). Zaledwie dwa dni później indyjskie media zaczęło podawać nieoficjalne informacje świadczące o podpisaniu przez New Delhi kontraktu z BAE Systems na zakup łącznie 145 M777 (Indie kupiły haubice M777, 2012-05-13).

Obecnie New Delhi jest w trakcie negocjowania warunków porozumienia z producentem haubic, co może potrwać jeszcze kilka miesięcy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.