Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowa struktura Bundeswehry

Strategia i polityka, 02 października 2012

Od wczoraj weszła formalnie w życie nowa struktura Bundeswehry. Resortowi obrony zostało podporządkowanych 5 dowództw wojskowych i 3 instytucje cywilne. Zmniejszono liczbę stanowisk administracyjnych, aż o 30%.

Jedna z niemieckich Panzerhaubitze 2000 w Afganistanie. Zmniejszenie liczebności sił zbrojnych w okresie pokoju o ok. 25% przełożyło się na rozwiązanie kilkudziesięciu jednostek wojskowych i rezygnację z części ciężkiego sprzętu, w tym np. kilkunastu samobieżnych haubic. Redukcje liczby stanowisk administracyjnych w najwyższych rangą instytucjach są jednak jeszcze większe / Zdjęcie: Bundeswehr

Na mocy ustaleń z końca 2010 niemieckie siły zbrojne zrezygnowały z klasycznego poboru i ograniczają liczebność z ówczesnych 249,5 do 185 tys. żołnierzy (proces ten jeszcze trwa – obecnie Bundeswehra ma 193 tys. żołnierzy). Wiąże się z tym zmniejszenie liczby pracowników cywilnych, z 76 do 55 tys. osób, liczby obiektów wojskowych (Zamknięcie 31 niemieckich baz, 2011-10-28), jednostek wojskowych, a także zmiany w najwyższych rangą instytucjach wojskowych i ministerialnych.

Wprowadzenie nowej struktury nastąpiło formalnie 1 października br., choć skutki działań – także w postaci zwolnień – będą jeszcze trwały. I tak resort obrony zatrudniał bezpośrednio 6 tys. osób. Po zmianach liczba etatów ma zostać ograniczona do 4 tys.

Wprowadzono także nowe struktury dowódcze. Ministerstwu obrony podlegają od wczoraj bezpośrednio dowództwa wojsk lądowych (z kwaterą w Berlinie), lotniczych (Berlin), marynarki wojennej (Rostock), wsparcia (Bonn) i służby zdrowia (Koblencja). Rola Inspektora Generalnego została ograniczona. Choć pozostał on przełożonym żołnierzy i cywilów w zakresie dyscyplinarnym, a także głównym doradcą ministra i przedstawicielem sił zbrojnych, w kierownictwie resortu ma on jednak niższą rangę od wiceministrów. Przestał być także w bezpośredni sposób przełożonym żołnierzy – rolę tę przejęli dowódcy poszczególnych rodzajów sił zbrojnych.

Minister obrony będzie także kierował 3 instytucjami cywilnymi: federalnym biurem personalnym Bundeswehry w Kolonii, federalnym biurem ds. infrastruktury, ochrony środowiska i służb (Bonn), a także federalnym biurem uzbrojenia, informatyki, technologii i utylizacji z Koblencji.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra