Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Modernizacja HMS Gotland

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 09 października 2012

Szwedzka agencja zamówień wojskowych zleciała stoczni Kockums modernizację okrętu podwodnego HMS Gotland. Szczegółów nie ujawniono, ograniczając się tylko do stwierdzenia, że program pochłonie kilkaset mln SEK.

HMS Gotland / Zdjęcie: MO Szwecji

Szwedzka marynarka wojenna wykorzystuje 5 OP: trzy nowsze typu Gotland i dwa starsze typu Södermanland. Te ostatnie weszły do służby na przełomie lat 1980. i 1990. Według zatwierdzonych przez rząd planów, mają być one zastąpione – począwszy od 2018 – parą nowych okrętów typu A26 (Finansowanie A26, 2010-04-12). Przyjęte do służby w 1996 Gotlandy będą modernizowane w oparciu o rozwiązania przygotowywane dla A26.

Kilka dni temu w szwedzkiej prasie ujawniono, że agencja zamówień publicznych Försvarets Materielverk zleciła stoczni Kockums (należącej do niemieckiej Howaldtswerke-Deutsche Werft) modernizację pierwszej jednostki, HMS Gotland. Nie jest przy tym jasne, czy chodzi o wspomnianą wcześniej głęboka przebudowę, czy zwykły remont połączony ze stosowaną w takich wypadkach wymianą najbardziej zużytych lub przestarzałych podzespołów.

W lakonicznym tekście użyto bowiem dwuznacznego określenia, oznaczającego nie tylko modernizację, ale i remont główny. Stwierdzenie, że przedsięwzięcie pochłonie kilkaset mln SEK, czyli kilkadziesiąt mln USD, także nie daje podstaw do określenia zakresu prac (cena jednostkowa nowych Gotlandów wynosiła nieco ponad 200 mln USD).

Przedstawiciele Kockums potwierdzili pośrednio te doniesienia, nie przedstawiając jednak żadnych nowych danych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.