Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USA o iracko-rosyjskich umowach

Strategia i polityka, 10 października 2012

Victoria Nuland rzecznik prasowa Departamentu Stanu USA poinformowała, że jej kraj nie widzi przeszkód dla zrealizowania przez Rosję dostaw sprzętu wojskowego dla Iraku o wartości 4,2 mld USD.

Jedna z umów dotyczy zakupu przez Bagdad 30 śmigłowców uderzeniowych Mi-28NE / Zdjęcie: Ruskije Wiertalioty

O umowach dotyczących dostaw nad Tygrys i Eufrat rosyjskiej broni oraz wyposażenia wojskowego informowano oficjalnie wczoraj, w czasie wizyty irackiego premiera w Moskwie (Rosyjska broń dla Iraku za 4,2 mld USD, 2012-10-09).

Irak pozostaje państwem zależnym wobec USA (Miasto-ambasada w Bagdadzie, 2011-04-04) i do tej pory zagraniczni dostawcy mogli liczyć na stosunkowo niewielkie zamówienia. Tak duże zlecenia, jak dla Rosji, musiały być przygotowywane i podpisane za zgodą Waszyngtonu.

Potwierdziła to pośrednio ostatnia wypowiedź rzecznik prasowej amerykańskiego resortu spraw zagranicznych. Victoria Nuland powiedziała, że nie widzi żadnych problemów, związanych z rosyjsko-iracką współpracą. Dodała, że Bagdad podpisał z USA 467 umów dotyczących importu wyposażenia wojskowego, o łącznej wartości 12,3 mld USD, co świadczy o bardzo dobrych wzajemnych relacjach.

Pozwolenie na sprzedaż broni dla Iraku wiąże się – zdaniem analityków – z rezygnacją Moskwy z dostaw dla Iranu, a ostatnio, być może, także dla Syrii.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.