Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kto wysłał broń do Jemenu?

Strategia i polityka, 07 listopada 2012

Jemeńskie władze poinformowały o przejęciu nielegalnego ładunku broni wysłanej z Turcji. Ankara zaprzecza jakoby miała z tym coś wspólnego.

Odkryty w sobotę transport uzbrojenia nie jest pierwszym kierowanym do Jemenu, który został w ostatnim czasie przechwycony przez służby celne państw arabskich. W 2011 Dubaj poinformował o wykryciu w kontenerze transportowanym do jednego z jemeńskich portów ładunku 16 tys. tureckich pistoletów (na zdjęciu) / Zdjęcie: Today’s Zaman

O wykryciu nielegalnego ładunku w porcie w Adenie jemeńskie władze poinformowały w sobotę. Broń miała być schowana w pudełkach po słodyczach, transportowanych w jednym z kontenerów wysłanych z Turcji. W przekazach lokalnej prasy natychmiast zaczęły pojawiać się pogłoski o tym, że ładunek mógł zostać wysłany przez tureckie władze. Podobne stanowisko podtrzymują w swoich relacjach także m.in. irańskie media.

Władze w Ankarze, ustami rzecznika prasowego ministerstwa spraw zagranicznych, Selcuka Unala, zaprzeczyły tym doniesieniom. Nie wiadomo też do kogo była adresowana wysłana broń, choć media jemeńskie sugerują, że do lokalnego handlarza. Odnaleziono 246 produkowanych w Turcji pistoletów samopowtarzalnych, 2925 szkieletów do broni krótkiej, 2445 sztuk amunicji różnych kalibrów i pakiet 7998 części (w tym tłumików dźwięku).

Dostawy uzbrojenia do Jemenu, bez względu na ich odbiorcę, są pokłosiem trudnej sytuacji wewnętrznej, z jaką boryka się to państwo w ostatnich latach. Rząd centralny oraz kontrolowane przez niego wojska starają się zwalczać działające w kraju bojówki islamistyczne w dużej mierze kontrolowane przez liderów Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim (AQAP). Ze względu na niedofinansowanie jemeńskich sił zbrojnych oraz ich niewystarczający potencjał bojowy, Sana jest w dużej mierze uzależniona od pomocy ze strony. W dużej mierze koncentruje się ona na eliminacji liderów ugrupowań ekstremistycznych przy wykorzystaniu bezzałogowych platform bojowych (Nieudany atak USA w Jemenie, 2011-05-07).

Waszyngton pomaga też w szkoleniu miejscowych sił bezpieczeństwa i ich dozbrajaniu (Testy jemeńskiego CN-235-300M, 2012-08-20), a także pomocy finansowej dla władz centralnych (Donacje dla Jemenu, 2010-01-13). W przeszłości władze amerykańskie wykluczyły jednak możliwość bezpośredniej interwencji w Jemenie poprzez wysłanie do tego państw oddziałów regularnych wojsk (Amerykanie nie będą walczyć w Jemenie, 2010-01-04).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.