Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Amerykanie w Afganistanie po 2014

Strategia i polityka, 16 listopada 2012

Gen. Joseph Dunford z korpusu Marines, poinformował, że są już finalizowane prace analityczne nad określeniem wielkości kontyngentu w Afganistanie po 2014. Amerykanie chcą prowadzić operacje specjalne i szkolenie sił afgańskich.

Zdjęcie: US Army

Do końca 2014 Amerykanie i ich sojusznicy zakończą prowadzona pod egidą NATO operację bojową w Afganistanie. Nie oznacza to jednak wycofania wszystkich żołnierzy, ale – podobnie jak wcześniej w Iraku – zmianę zadań. Misja bojowa ma ewoluować w szkoleniową, do czego potrzeba zdecydowanie mniej żołnierzy.

Według wczorajszego oświadczenia gen. Josepha Dunforda przed senacką komisją obrony, Pentagon zamierza dodatkowo prowadzić operacje antyterrorystyczne, co oznacza zaangażowanie sił specjalnych do likwidowania faktycznych i domniemanych liderów partyzantów. Generał dodał, że finalizowane są prace planistyczne, określające liczebność oddziałów niezbędnych do szkolenia afgańskich sił bezpieczeństwa i akcji specjalnych.

Obecnie amerykański kontyngent w Afganistanie zmniejszył się do 68 tys. żołnierzy. Prawdopodobnie utrzyma się na tym poziomie przez dłuższy czas, chyba, że do zmiany zmuszą obecne realia budżetowe – obowiązujące od początku 2013 automatyczne redukcje wszystkich wydatków federalnych (Jeszcze o możliwych cięciach Pentagonu, 2012-09-15). Według sanatora Johna McCaina, dowódcy w Afganistanie ostrzegają, że wspomniana liczebność kontyngentu powinna zostać utrzymane w Afganistanie do 2014, by zapewnić skuteczność obecnie prowadzonych operacji przeciwpartyzanckich. Tym bardziej, że wielu sojuszników (dodajmy, że do grupy tej zalicza się także Polska) zdecydowało się już na redukcje liczebności swoich oddziałów w przyszłym roku.

Generał potwierdził, że prowadzone są negocjacje z rządem afgańskim na temat statusu prawnego amerykańskich żołnierzy po 2014. Chodzi o zapewnienie im nietykalności przez miejscowy wymiar sprawiedliwości. Rozmowy w tej sprawie – prowadzone w ramach większego pakietu umów wojskowych – powinny zostać zakończone najpóźniej do maja 2013.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.